Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 53101

Liczba odpowiedzi: 276706

(49 odpowiedzi)
Tadeusz Pytanie zadaje: Tadeusz [23.06.09, 13:13]

Budowa domu na działce rolnej?

Mam pytanie odnośnie budowy domu. Posiadam działkę rolną 1 ha chciałem wybudować na niej dom ale w gminie dowiedziałem się że nie ma na ten teren planu zagospodarowania przestrzennego i nie będzie i że mogę się budować jeśli dokupię lub wydzierżawię więcej ziemi . Czy istnieje jakiś inny sposób aby pobudować dom? Słyszałem że nowe prawo budowlane które miało wejść w tym roku nie będzie wymagało pozwoleń na budowę, czy coś to zmieni w mojej sytuacji?

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(15 - 10)
60%
[24.06.09, 08:39]
Witam Trzeba wystąpić do gminy o drolnienie jakiejś części działki tyle ile będzie potrzebne do budowy domu.
gość gość
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(15 - 10)
60%
[24.06.09, 08:39]
Witam Trzeba wystąpić do gminy o drolnienie jakiejś części działki tyle ile będzie potrzebne do budowy domu.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(7 - 7)
50%
[24.06.09, 08:49]
Jeśli w bliskim sąsiedztwie Pana działki znajdują się budynki mieszkalne to sprawę powinna załatwić decyzja o warunkach zabudowy, tzw. WZtka
pośrednik pośrednik
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(3 - 5)
38%
[24.06.09, 09:33]
na działce rolnej mozna wybudować dom...otrzymać powiniwn pan z gminy decyzje o warunkach zabudowy nawet bez sąsiedztwa na tzw siedlisko rolne... jedyny mankament to trzeba tez postawic jakis budynek gospodarczy ( ale ten mozna adoptowac na garaż po wszystkim)
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 10)
9%
[24.06.09, 09:46]
odrolnien i wylaczen z produkcji rolnej juz nie ma... ....decyzja o warunkach zabudowy jest potrzebna jak nie ma planu...pozdro
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[24.06.09, 09:55]
Proponuje aby porozmawiał Pan z architektem, który pomoże prawidłowo wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy aby potem nie trzeba było tego robić jeszcze raz. Dobra decyzja o warunkach zabudowy to podstawa.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 3)
25%
[24.06.09, 11:54]
funkcjonuje cos takiego jak działak siedliskowa. każda gmina ma określoną minimalną wielkość działki rolnej, na jakiej można postawić dom, bez odrolniania, kombinowania, przekształcania. media doprowadzamy we własnym zakresie, w zasadzie to jedynie prąd. Jeśli jest możliwość wykopania studni to dobrze, a jak gmina wyrazi zgodę na eko-oczyszczalnię to już wogóle jest bajka.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(25 - 19)
57%
[24.06.09, 11:58]
1). Decyzja o warunkach zabudowy - właściwa gmina - tu zostanie określone, czy może pan wybudować dom jednorodzinny jako osoba fizyczna czy też będzie to zabudowa zagrodowa (dla rolnika). 2a).Jeżeli jest możliwość wybudowania domu jednorodzinnego jako osoba fizyczna to może być konieczność wyłączenia (tereny wiejskie) - zależnie od klasy (i - III) i rodzaju gruntu (gleba organiczna). Możliwe opłaty: należność i przez 10 lat opłata roczna 2b). Rolnik nie wyłącza gruntu z produkcji rolnej. (Może warto jednak wydzierżawić grunt aby stać się rolnikiem ;-) ) !!! Wyłączenie z produkcji rolnej załatwia się w Starostwie a nie w Gminie!!!
Obserwator Obserwator
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(10 - 6)
63%
[24.06.09, 12:56]
Wystarczy dać walizkę kasy, a gmina nawet drogę asfaltową z mediami najpierw wybuduje, by robole miały lepszy dojazd na budowę :)
śliski śliski
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(5 - 4)
56%
[24.06.09, 14:15]
Od 1 stycznia 2009 r. działki rolne mieszczące się w obrębie administracyjnym miasta są automatycznie odrolnione !!!
ODROLNIENIE ODROLNIENIE
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(3 - 3)
50%
[24.06.09, 14:28]
Oczywiście, że można. My też się budujemy i na działce rolnej. Trzeba poprostu odrolnic tą częsc działki, na której chce się Pan budowac. Potem pozostałe papierki, typu plan zagospodarowania terenu itp. Jednym słowem duzo biegania i załatwiania. My juz załatwiamy ponad pół roku i jeszcze nie mamy wszystkich papierow. A jeszcze kazali nam zrobic zjazd z drogi powiatowej, czyli znowu odrębny projekt, uzgodnienia itp. Duzo, duzo i jeszcze raz duzo załatwiania. Ale życzę powodzenia!
Alcia Alcia
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[24.06.09, 15:11]
Zależy od gminy i klasy ziemi.Jeśli gmina w najbliższym czasie robi nowelizację planu zagospodarowania a okolica jest atrakcyjna pod względem budowlanym warto wraz z właścicielami sąsiednich działek złożyć wniosek o przekształcenie na tereny budowlane,jeśli jest to dobra ziemia kl.1-3 a w okolicy nie ma perspektyw zabudowy lepiej dokupić /wydzierżawić tyle ziemi,aby mieć status rolnika i budować siedlisko /dom,budynki gospodarcze/.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(5 - 3)
63%
[24.06.09, 15:34]
Po to jest tyle papierków i pozwoleń by każdy komuch/nierób za biurkiem mógł na Twoim pomyśle zarobić. Jeśli Twoja działka to buduj, a komuchów goń.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(5 - 0)
100%
[24.06.09, 17:46]
Bardzo nieładnie jechać komuchami teraz są gorsi i bardziej pazerni czepiają się każdej kropki iza wszystko płać
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[24.06.09, 17:54]
Posiadam działke budowlaną o pow. 0,5 ha na jednej KW. jak to podzielić na mniejsze czy trzeba zakładać nowe KW. na każdą????
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 1)
0%
[24.06.09, 19:06]
Mam ten sam problem . W zeszłym roku złozyłem wniosek o Wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania terenu - a ten wyraźnie określa warunki jakie trzeba spełnić by móc sie budować: a mianowicie żeby wybudowac sie na działce rolnej musze mieć co najmiej 3ha w tej samej miejscowości ,lub wystąpic do wydziału Architektury w UG o przekwalifikowanie działki na budowlaną...ale to nie takie proste poniewaz sami nie wiedza kiedy zbiera się ZUD (Zakład Uzgodnień Dokumentacji), który rozpatruje wnioski o przekwalifikowanie gruntów! , lub zapłacić około 10 000 zł za urbanistę który mi takie przekwalifikowanie wykona....wiec narazie jestem na etapie składania wniosku o wykonanie robót nie wymagających pozwolenia -czyli ogrodzenie działki i wjade tam budynkiem gospodarczym -ale na kółkach...dodam ze mam dostep do drogi publicznej i zabudowe jednorodzinna z jednej strony,pozdrawiam
www www
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 1)
67%
[24.06.09, 22:03]
ziemie trzeba niestety odrolnic i to kosztuje ale odrolnienei dzialki do 500 m2 jest bezplatne tylko koszt notariusza i cos ta jeszcze takze mysle ze do 1000- 2000zl max da sie to zrobic
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[24.06.09, 22:48]
teraz juz nie trzeba odralniac ja pod budowe domu ziemie odralnialam ,poniewaz takie byly przepisy,chcialam postawic w upatrzonym przez siebie garaz wolnostojacy i powiedziano nam ze nie wolno,bo ziemia nieodrolniona ,teraz przepisy sie zmienily i pani poinformowala nas ,ze teraz moge postawic garaz gdzie chce i juz nie musze odralniac , i nawet mi sie to nie oplaca ,bo bede drozej placic za ziemie i tak tez zrobilismy ,na ziemi rolnej i w tym miejscu gdzie kiedys mi nie wolno bylo postawic garazu ,teraz stawiam.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[25.06.09, 07:21]
gość
Witam Trzeba wystąpić do gminy o drolnienie jakiejś części działki tyle ile będzie potrzebne do budowy domu.
Nie ma potrzeby nic odralniać bo nie ma planów zagospodarowania przestrzennego. A skoro ich nie ma to wystarczy na takim terenie wytąpić do gminy o pozwolenie na budowę, oczywiście po spełnieniu wczesniejszych warunków tj zapewnienie o mediach. Reszta leży w rękach gminy. Jesli dom planuje się wybudować w lini istniejących zabudowań to nie będzie z tym problemów, gorzej jak dom będzie wysunięty znacznie dalej niż aktualna linia zabudowań, to wtedy gmina może blokować taki projekt.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(3 - 4)
43%
[25.06.09, 08:54]
Cóż jeśli jest to działka rolna bez prawa do zabudowy to nawet najmniejszego budynku trwale z gruntem związanego (np. poprzez fundamenty) postawić nie można. Jeśli natomiast gmina nie ma Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego to w takim wypadku zgoda na realizację inwestycji odbywa się "poprzez" uzyskanie Decyzji o warunkach zabudowy. Tutaj już zaczynają się delikatne schody, bo gmina wyda decyzję pozytywną jeśli będzie spełnione kilka warunków łącznie. W przypadku "nierolnika" - przynajmniej jedna z działek sąsiednich musi być zabudowana, aby można było ustalić tzw. linię zabudowy dla działki, której wniosek dotyczy; rolnik może, ale nie musi otrzymać zgodę na zabudowę działki tzw. zabudową zagrodową - budynek mieszkalny i przynajmniej jeden budynek związany z działalnością wytwórczą w rolnictwie - obora, stodoła, chlewnia, stajnia... Aby zostać rolnikiem należy posiadać minimum 1 ha PRZELICZENIOWY ziemi i to nie tylko w chwili uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy a następnie pozwolenia na budowę, ale także w momencie zgłaszania do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zakończenia robót i chęci "przyjęcia" do zamieszkania. W przypadku rolnika konieczne jest zakończenie robót na obydwu budynkach - czyli dodatkowe koszty. Pojęcie wyłączenie gruntów z produkcji rolnej zgodnie z nową ustawą - o ochronie gruntów rolnych i leśnych dotyczy jedynie gruntów położonych w gminach wiejskich, na terenach gmin miejskich grunty te są "odrolnione" z mocy samego prawa. Rolnik natomiast ma prawo do zajęcia pod zabudowę zagrodową do 30 arów gruntu bez opłat z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. Pozdrawiam
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 5)
0%
[25.06.09, 09:00]
Cytując tego głąba ;D haha ; "ja nie dałem nikomu łapówki i czekam już pół roku na pozwolenie na budowe i sie nie moge doczekać banda nierobów i tyle, wszystkich wypierdolić z tych urzędów[/autor] " CIEMNIAKU MOJA ODPOWIEDZ JA ZŁOŻYŁEŚ DO POWIATOWEGO NADZORU BUDOWLANEGO WNIOSEK O POZWOLENIE NA BUDOWE I W CIAGU 14DNI ROBOCZYCH NIE DOSTAŁEŚ DECYZJI ODMOWNEJ ZNACZY ZE MOZESZ ZACZAC SIE BUDOWAC, CO ZA GAMOŃ ;D
sly sly
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.