Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 52890

Liczba odpowiedzi: 275831

(49 odpowiedzi)
Tadeusz Pytanie zadaje: Tadeusz [23.06.09, 13:13]

Budowa domu na działce rolnej?

Mam pytanie odnośnie budowy domu. Posiadam działkę rolną 1 ha chciałem wybudować na niej dom ale w gminie dowiedziałem się że nie ma na ten teren planu zagospodarowania przestrzennego i nie będzie i że mogę się budować jeśli dokupię lub wydzierżawię więcej ziemi . Czy istnieje jakiś inny sposób aby pobudować dom? Słyszałem że nowe prawo budowlane które miało wejść w tym roku nie będzie wymagało pozwoleń na budowę, czy coś to zmieni w mojej sytuacji?

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(15 - 10)
60%
[24.06.09, 08:39]
Witam Trzeba wystąpić do gminy o drolnienie jakiejś części działki tyle ile będzie potrzebne do budowy domu.
gość gość
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(0 - 3)
0%
[25.06.09, 09:02]
WYSTARCZY POJSC DO GMINY SPYTAĆ O WARUNKI ZABUDOWY, JESLI JEST TO OBSZAR ROLNY TO SPYTAĆ SIE CZY JEST MOZLIWOSC WYODREBNIENIA Z TEGO HEKTARA DZIAŁKI NA POTRZEBY BUDOWLANE I PRZEKSZTAŁCIC GRUNT ROLNY NA DZIAŁKE BUDOWLANA, WSZTSTKO NA TEN TEMAT
sly sly
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[25.06.09, 09:23]
sly
WYSTARCZY POJSC DO GMINY SPYTAĆ O WARUNKI ZABUDOWY, JESLI JEST TO OBSZAR ROLNY TO SPYTAĆ SIE CZY JEST MOZLIWOSC WYODREBNIENIA Z TEGO HEKTARA DZIAŁKI NA POTRZEBY BUDOWLANE I PRZEKSZTAŁCIC GRUNT ROLNY NA DZIAŁKE BUDOWLANA, WSZTSTKO NA TEN TEMAT
jak ja lubię czytać laików ;) Jeśli nie ma planu zagospodarowania to podział jest dopuszczalny pod ogólnym warunkiem, że nie powstaną działki mniejsze niż 30 arów, a jak żadna sąsiednia działka nie jest budowlana to nikt pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy nie wyda. Moja sugestia - najlepiej porozmawiać z GEODETĄ, a on już powie co, jak i gdzie zgodnie z przepisami załatwić.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[25.06.09, 09:37]
Ludzie, czytam to, i jest to jeden wielki stog bredni, nie wiele majacych wspólnego z obowiazujacym prawem budowlanym. RADZE pojsc do dobrego biura projektowego i zasiegnąc informacji. Poniewaz wiele ustaw i róznych przepisów ( oprócz prawa budowlanego) okresla warunki, ktore nalezy spelnic, zeby wybudowac dom, nie da sie bez dokladnej wiedzy i nieruchomosci, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowan i kierunków rozwoju gminy odpowiedziec na Pana pytanie. Podstawa to te dwa dokumenty które wymieniłam wyżej, one warunkuja reszte. Moze tak byc, ze niestety nie bedzie Pan mogł nic wybudowac na tej nieruchomosci, bez spełnienia dodatkowych warunków, czyli np: -zwieszenia arealu gruntów rolnych, lub - dokonania zmian przez Gmine w /w dokumentach ( a to jest kosztowne i czasochłonne), RADZE ZASIEGNOC INFORMACJI U "DOBREGO PRPJEKTANTA" lub osoby która wydaje pozwolenia na budowe ( choc ona bez niektórych dokumentów z Gminy i tak nie wszystko Panu powie). Zycze powodzenia, a Urzednicy nie sa temu winni, to sprawa naszych posłow i parlamentu, jakie jest prawo - urzednik musi go tylko przestrzegac przy wydawaniu pozwolenia budowlanego. Jesli chodzi o zmiany prawa budowlanego - to one nie wiele zmieniaja, wszystkie warunki, ktore musi Pan dzis spełnic, bedzie musial PAn spelnic po zmianie prawa, zeby wybudowac dom, jedno co sie generalnie zmienia, to to, ze nie dostanie Pan decyzji ( paierka) do reki, a Urzad wpisze Pana do rejestru, natomiast w ilosci dokumentacji i jej zawartosci, ktora bedzie Pan musial zaniesc do Urzedu nic sie nie zmieni. Zycze powodzenia.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[25.06.09, 09:46]
ODROLNIENIE
Od 1 stycznia 2009 r. działki rolne mieszczące się w obrębie administracyjnym miasta są automatycznie odrolnione !!!
automatycznie to zostajesz idiotą po takiej wypowiedzi. Od 1 stycznia grunty w obrębie gmin miejskich są wyłączone z produkcji rolnej a to nie to samo co odrolnienie. Bez sensu są też wypowiedzi o odrolnieniu części działki. Nie ma możliwości odrolnienia części działki. Z działki trzeba wydzielć działkę (min. 30 arów zgodnei z ustawą o ochronie gruntów rolnych) a następnie wystąpić do gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla wyodrębnionej części (no chyba że chcxesz odrolnić całość - co raczej jest bez sensu bo pakujesz się w problemy z późniejszym podziałem). Na gruntach gmin wiejskich musisz uzyskać przed pozwoleniem na budowę wyączenie z produkcji rolnej. Można oczywiście też budowac się na gruntach rolnych, ale w gre wchodzi zabudowa siedliskowa (gospodarcza) ale wyłącznie w sytuacji, gdy dysponujesz gospodarstwem o łaczniej powierzchni większej niż średnia w danej gminie. Każda gmina podaje takie dane. pozdrawiam
Magic Magic
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[25.06.09, 10:11]
Jeżeli w danej Gminie nie ma Miejscowego Planu zagospodarowania terenu to tak jak poprzednik pisał występuje sie do Gminy o warunki zabudowy -a ona wydaje Opinie lokalizacyjna w której zawarte są informacje na temat warunków zabudowy -gest Burmistrza
www www
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 2)
50%
[25.06.09, 11:14]
Wystarczy sie budować, a potem starac o pozwolenie, Prawo pozwala na budowę bez zezwolenia , domu niepodpiwniczonego Negocjacje z bankiem i developerem http://negocjacje-z-bankiem.zl(...)/slidinghorn,1/
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[25.06.09, 11:53]
gość
Posiadam działke budowlaną o pow. 0,5 ha na jednej KW. jak to podzielić na mniejsze czy trzeba zakładać nowe KW. na każdą????
W jednej KW możesz mieć wpisanych 100 działek i nie ma to zadnego znaczenia. Podziału musi dokonać uprawniony geodeta pod warunkiem że itd... Nowe KW bedą zakładane dla nowych właścicieli jeśli te mniejsze działki będziesz sprzedawać (lub zbywać), inaczej wygodniej mieć wszystkie działki w jednej KW to zawsze oznacza mniejsze koszty.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[25.06.09, 13:12]
Obserwator
1). Decyzja o warunkach zabudowy - właściwa gmina - tu zostanie określone, czy może pan wybudować dom jednorodzinny jako osoba fizyczna czy też będzie to zabudowa zagrodowa (dla rolnika). 2a).Jeżeli jest możliwość wybudowania domu jednorodzinnego jako osoba fizyczna to może być konieczność wyłączenia (tereny wiejskie) - zależnie od klasy (i - III) i rodzaju gruntu (gleba organiczna). Możliwe opłaty: należność i przez 10 lat opłata roczna 2b). Rolnik nie wyłącza gruntu z produkcji rolnej. (Może warto jednak wydzierżawić grunt aby stać się rolnikiem ;-) ) !!! Wyłączenie z produkcji rolnej załatwia się w Starostwie a nie w Gminie!!!
zgadza sie, za odrolnienie gruntu klasy od I do IIIa sie płaci (często są to takie kwoty ze nie oplaca sie tego robic !! ) za kolejne klasy czyli od IIIb sie nie płaci można również odrolnić max 500 mkw. wtedy nie trzeba placić za odrolnienie - przeprowadza sie podzial gruntu i odralnia tylko pod budowe domu - podział gruntu musi wykonać geodeta. trzeba przycisnąć urzędników, bo wyjść z tej sytuacji jest kilka ;) ci co piszą ze nie trzeba odralniac terenu maja połowiczną racje - owszem nie trzeba ale tylko na terenie miast ;) A jeśli chodzi o kwestię nowego prawa budowlanego i tak zawanego "braku pozwolenie na budowę" - to nie łudźmy się i tak sie nic nie zmieni - dalej trzeba będzie uzgadniać projekt, po prostu inaczej będzie się to nazywać! A z tego co wstępnie przyglądałem się nowemu prawu to może być nawet gorzej - np. wydłuży sie czas jaki będzie miaL urzędnik na weryfikację projektu!!
pomocna_dłoń pomocna_dłoń
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[25.06.09, 14:26]
Z tymi "robolami" i "komuchami" to nie przesadzajcie!!! To też są ludzie!!! A system jest sterowany odgórnie Barany!!! Urzędnik w gminie nie przeskoczy przepisów. Zastanówcie się dwa razy zanim coś napiszecie!!!
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[25.06.09, 16:38]
gość
na działce rolnej mozna wybudować dom...otrzymać powiniwn pan z gminy decyzje o warunkach zabudowy nawet bez sąsiedztwa na tzw siedlisko rolne... jedyny mankament to trzeba tez postawic jakis budynek gospodarczy ( ale ten mozna adoptowac na garaż po wszystkim)
TO DZIAŁA JAK MA SIĘ MINIMUM 2ha- nie musi być w jednym kawałku- dlatego w gminie proponowali by dokupić lub dzierżawić grunt. W chwili posiadania 2ha stawia się "zagrodę dla rolnika" i gotowe :)
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[25.06.09, 20:06]
Chcecie budować to oddajcie się w ręce architekta - ja dostałem pozwolenie w 3-miesiące na działce siedliskowej , i nie musiałem wyzywać ludzi od komuchów i "óczyć" się prawa budowlanego by wybudować jedne domek .
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[25.06.09, 21:59]
Polecam lekture Ustawy o Zagospodarowaniu Przestrzennym. każda gmina powinna posiadać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jeśli jednak go jeszcze nie ma (polska rzeczywistość) to wystarczy decyzja o warunkach zabudowy.
Danny Danny
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[25.06.09, 23:36]
w zasadzie nie są to komuchy, są to ci sami ludzie na tych samych stanowiskach, a często awansowani, kiedyś wydawali blędne decyzje, a teraz upierdliwie bronią swojich stołków i manifestują swoją moc, zasłaniając się zmianą przepisów.
do gość do gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[26.06.09, 23:09]
JA MAM TEŻ 1 ha rolnej tylko, że 5/6 klasy, brak planu zagosp. jest studium i sąsiad dostał pozwolenie i się buduje, a ja nie dostane, bo dzieli nas działka o szerokości ok 35 m, moja ma 54m szer. co można na dzień dzisiejszy zrobić żeby się budować ( legalnie) ???
MICH MICH
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[26.06.09, 23:12]
Ps. nasze działki leżą przy drodze gminnej ( polnej ) łączącej wieś z działkami budowlanymi ( około 30 działek pod lasem) dł. drogi gminnej ok. 1 km
MICH MICH
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[22.07.09, 13:28]
Witam serdecznie mam mały problemik - może ktoś pomoże - odpowiedzi i podpowiedzi prosze na adres: piotr@treningsystem.pl Mam działkę o pow.13,25 arów - jest to działka rolna w otoczce parku narodowego (Ojcowski Park Narodowy) Bedzie rolna pomimo ze jeszcze za mną 2 działki dalej jest działka budowlamna ale z dawnych czasów - teraz przepisy nie pozwalają tam odrolnić. Przez działke przechodzi prąd, gaz i woda!!!! do tego ostatniego. chcę wybudować sobie domek na starość - 130 m kw. aby tam zamieszkać kiedyś. Bez pozwolenia na rolnej działce JAKI DOMEK MAM WYBUDOWAĆ I GDZIE SZUKAĆ TAKICH PROJEKTÓW? Moze być częściowo drewniany Pomóżcie jaki mogę dom postawić ??? Pozdrawiam Piotr
piotr piotr
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[22.07.09, 13:29]
Witam serdecznie mam mały problemik - może ktoś pomoże - odpowiedzi i podpowiedzi prosze na adres: piotr@treningsystem.pl Mam działkę o pow.13,25 arów - jest to działka rolna w otoczce parku narodowego (Ojcowski Park Narodowy) Bedzie rolna pomimo ze jeszcze za mną 2 działki dalej jest działka budowlamna ale z dawnych czasów - teraz przepisy nie pozwalają tam odrolnić. Przez działke przechodzi prąd, gaz i woda!!!! do tego ostatniego. chcę wybudować sobie domek na starość - 130 m kw. aby tam zamieszkać kiedyś. Bez pozwolenia na rolnej działce JAKI DOMEK MAM WYBUDOWAĆ I GDZIE SZUKAĆ TAKICH PROJEKTÓW? Moze być częściowo drewniany Pomóżcie jaki mogę dom postawić ??? Pozdrawiam Piotr
piotr piotr
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[13.10.10, 20:39]
ODROLNIENIE
Od 1 stycznia 2009 r. działki rolne mieszczące się w obrębie administracyjnym miasta są automatycznie odrolnione !!!
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[06.01.11, 14:15]
Przepraszam że się wtrącę, ale widze ze państwo są zorientowani w takich sprawach, ja również nam podobny problem.5 lat temu dostałam działkę spadkową rolną(1 duza podzielona na 4 mniejsze)dostałam część 26 ary oddaloną o 120m od drogi gminnej. W tamtym czasie powiedziano mi, że jeżeli będę miała 5m dojazd do działki to moge sie starać o warunki zabudowy.Teraz byłam w gminie i ta sama osoba powiedziała mi że nie mam najmniejszej szansy otrzymac tych warunków, bo linnia zabudowy jest do 100m a ja mam 120m.Pan inspektor w gminie nawet nie chcaiał mi wydac wniosku do wypełnienia o przekształcenie, mimo to zdobyłam innymi drogami ten wniosek i złożyłam.Czy to mozliwe, żeby urzędnicy odradzali nawet składania wniosków?moze cos innego za tym stoi (czyjś interes)?Dziwi mnie to, tym bardziej, że gmina posiada plan zagospodarowania i w tym roku robi nowy, jest juz w trakcie planowania.Dodam jeszcze,że działka graniczy na takiej samej wysokości z zabudowaniami gospodarczymi i media biegną po mojej stronie drogi gminnej, zresztą tam wszystkie domy oddalone są od drogi o ok 150m a nawet i 0.5 km.Może ktoś mi powie co z tym zrobić?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[20.10.11, 14:57]
To nie prawda ze trzeba mieć 1ha zeby zostać rolnikiem, ja obecnie posiadam 40arów i od trzech lat płace KRUS. Przepisy sie zmieniły.
xxxx xxxx
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.