Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 52889

Liczba odpowiedzi: 275825

Kategoria: Prawo spadkowe
(6 odpowiedzi)
gość Pytanie zadaje: gość [23.07.09, 22:17]

Zachowek od darowizny

Dzień Dobry.
Przedstawię najpierw sytuację a na końcu zadam pytania. 10 lat temu dostałam aktem darowizny mieszkanie, od swojego ojca ( 16.02.1999r ). 11.06.2006r ojciec zmarł, pozostawiając testament w którym opisał że mieszkanie za życia podarował mnie zaś drugiej córce zostawia wyposażenie mieszkania oraz środki pieniężne zdeponowane w banku. Kwot nie znam gdyż pełnomocnictwa bankowe miała siostra. Sprawa wydawała się zamknięta nikt nie rościł sobie pretensji aż do teraz. 06.06.2009r moja siostra złożyła wniosek o zachowek od w.wym. darowizny.Odbyła się 23.08.2009r. rozprawa o ustalenie spadkobierców, na której został odczytany testament, który był w posiadaniu mojej siostry (ponieważ po śmierci ojca nikt nie rościł sobie pretensji, załatwiliśmy wszystko w zaciszu domowymi o całej sprawie już dawno zapomniałam).Rozprawa została odroczona, gdyż sąd chce się zapoznać z aktem notarialnym darowizny mieszkania. Moje pytania są następujące:
1.czy siostrze należy się taki zachowek
2.jeżeli tak to jaki jest okres przedawnienia ( gdyż nie bardzo rozumiem opisy ), czy to jest 10 lat od aktu darowizny, czy od śmierci ojca. Czytałam też że 3 lata od otwarcia spadku, tylko nie rozumiem co określa termin otwarcie spadku, czy jest to 3 lata od śmierci ojca czy moze należy to rozumieć że spadek formalnie został otwarty na sprawie 23.08.2009. Krótko mówiąc czy opierając się na tych datach które podałam wyżej można stosować przepis o przedawnieniu.
3.Jaka może być kwota zachowku przy danych że mieszkanie ma obecnie wartość 400 000tys pln, i jesteśmy jedynymi ustawowymi spadkobiercami.
z góry dziękuje za odpowiedzi

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[23.07.09, 22:32]
Zgodnie z artykułem 1007 kodeksu cywilnego roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu. Z chwilą wpłynięcia pozwu siostry do sądu, przedawnienie nie płynie dalej (jest przerwane).
mirgag   mirgag
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[23.07.09, 22:31]
Sąd przeprowadzi postępowanie spadowe, sąd odroczył sprawę do czasu zapoznania się oraz stwierdzenia prawności aktu darowizny. Siostra musiałaby podważyć darowiznę, co w tej sytuacji jest raczej nie wykonalne, gdyż podważyć darowiznę można w ciągu 10 lat od sporządzenia aktu. W związku z czym doszło do przedawnienia. Otwarcie spadku oznacza prawne otwarcie przez sąd, czyli przeprowadzenie postępowania spadkowego. Zachowek ma wartość mniejszą od tej jaką otrzymasz ty, podajrze 1/3 wartości.
Marwin   Marwin
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[23.07.09, 22:32]
Zgodnie z artykułem 1007 kodeksu cywilnego roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu. Z chwilą wpłynięcia pozwu siostry do sądu, przedawnienie nie płynie dalej (jest przerwane).
mirgag   mirgag
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[24.07.09, 20:17]
i o ile w testamencie ojciec ciebie nie wydziedziczył to tobie również należy się zachowek od kwot które pobrała siostra, i zależne to jest od treści testamentu
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[27.07.09, 11:14]
wszystkie podane porzez Ciebie daty sa poprawne tylko dotycza innych spraw. Termin 10 lat dotyczy zaliczania darowizn na schede spadkowa (liczony wstecz od momentu otwarcia spadku. chiwla otwarcia spadku jest natomiast chwila smierci spadkodawcy. odejmujac wiec 10 lat od 11 VI 2006, okazuje sie ze darowizna ta (16 II 1999) jest liczona na poczet schedy spadkowej.chyba ze w jej akcie wyraznie zastrzezono ze nie ma nie byc do niej zaliczana). Termin 3 lat dotyczy przedawnienia roszczenia z tytulu zachowku. jest liczony od otwarcia testamentu, a w przypadku roszczenie o uzupelnienie zachowku z tytulu otrzymanej darowizny - od otwarcia spadku. Twoja siostra zglosila wiec roszczenie na 5 dni przed uplywem przedawnienia. wraz za wniesieniem pozwu, termin przedawnienia ulegl przerwaniu. Jak widac, nie mozesz powolywac sie na zarzut przedawnienia Siostrze przysluguje zachowek. Zachowek wynosi 1/2 tego co by siostra dziedziczyla z ustawy (jesli jest niezdolna do pracy: 2/3). Oprocz majatku spadkowego (wymienione tu wyposazenie, rachunek bankowy) dolicza sie tu wlasnie owe darowizny o ktorych mowa, a wiec takze Twoje mieszkanie. Ceny sa liczone wg stanu z chwili dokonania darowizny a cen z dnia obliczania zachowku (modl sie wiec by ceny mieszkan nadal poki co spadaly). Na poczet zachowku dolicza sie jednak wartosc majatku ktory siostra otrzymala (wyposazenie+pieniadze z konta) Twoja siostra dziedziczylaby 1/2. jej zachowek to wiec, 1/4 lub 1/3. pyatnie - ile warte jest to co dostala na mocy testamentu?
linerdv   linerdv
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[01.08.09, 20:05]
Tak, przy dziedziczeniu ustawowym spadkobiercom koniecznym (Tobie i siostrze) należy się zachowek równy 1/2 wartości udziału spadkowego przy dziedziczeniu ustawowym (1/2) lub 2/3 z 1/2 jeśli jest się trwale niezdolnym do pracy lub małoletnim. W tym przypadku 1/2 X 1/2 czyli 1/4. Czy w testamencie nie ma podanych tych kwot na rachunku bankowym??? To bardzo ważne. Trzeba dodać do siebie aktualną wartość mieszkania (Twoją darowiznę) oraz jej darowiznę, czyli wartość wyposażenia mieszkania + otrzymaną przez nią kwotę pieniężną. Wtedy od tej sumy (substrat zachowku) oblicza się zachowek. Będzie on wynosił 1/4 tej sumy dla Ciebie i siostry. Przykładowo 400 tys - wartość mieszkania + 150 tys. (wartość pieniędzy na rachunku bankowym + wyposażenie mieszkania) = 550 Sumę dzielimy przez 4 - 137,5 tys wynosi wysokość zachowku. Ale że otrzymała darowiznę 150 tys., to nie musisz nic płacić. Gdyby pieniędze + wyposzżenie = 100 tys., to substrat zachowku 500, dzielimy przez 4 = 125, ale że jej darowizna wynosi jedynie 100 tys., musi Pan zapłacic 25 tys. W każdym razie należy podnieść zarzut uzyskania przez siostrę darowizny w postaci pieniędzy - zarządać ujawnienia środków z rachunku bankowego, (sąd może wydać takie zarządzenie) + wycienić wartość wyposażenia mieszkania, oraz zbijać cenę Panskiej darowizny. Na pewno 400 tys. - musi być to naprawdę duże i o wysokim standardzie mieszkanie... przy obecnym spadku cen. Może warto powołać rzeczoznawcę?
prawnik prawnik
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[13.01.11, 11:44]
" Otwarcie spadku oznacza prawne otwarcie przez sąd, czyli przeprowadzenie postępowania spadkowego. " chciałabym zaznaczyć, ze otwarcie spadku jest równoznaczne z momentem śmierci spadkodawcy, a otwarcie przed sąd może dotyczyć testamentu
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.