Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 52890

Liczba odpowiedzi: 275831

(31 odpowiedzi)
gość Pytanie zadaje: gość [09.05.10, 19:06]
Tagi: 26-LATKA

Czy komornik ma prawo zająć jednoczesnie konto ror i pensje?

WITAM!CZY KOMORNIK MA PRAWO JEDNOCZESNIE ZAJAĆ KONTO W BANKU I PENSJE POZBAWIAJĄC KOGOŚ SRODKÓW DO ŻYCIA MAM TU NA MYŚLI UMOWĘ O PRACĘ?JEDYNIE CO WIEM ŻE W PRAWIE JEST ZAPISANE OSOBY NA UMOWĘ ZLECENIE MAJĄ ZABIERANE WSZYSTKO.PROSZĘ O PORADĘ W TEJ SPRAWIE.

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(4 - 1)
80%
[10.08.11, 15:24]
Wyjaśniam temat kompleksowo. Komornik ma prawo dokonać zajęcia Twoich zarobków, ale nie więcej niż 1/2 drugą , przy czym równocześnie musi pozostawić wolne od zajęcia następujące kwoty brutto (dane na rok 2011 i dotyczą zajęć niealimentacyjnych): - 1032,34 zł przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, - 774,26 zł przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, - 929,11 zł przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. Niestety jak najbardziej ma również prawo RÓWNOCZEŚNIE zająć wszystkie Twoje rachunki bankowe, ale tu akurat jesteś praktycznie bezkarna bo zablokowany przez komornika rachunek można bez problemu odblokować tego samego dnia i to nawet telefonicznie, składając reklamację w swoim banku i powołując się na art. 54.1 Prawa Bankowego. Co to oznacza? Chodzi o to , aby Twój bank udostępnił Ci przywilej kwoty wolnej (zgodnie z art. 54.1 Prawa Bankowego) jej limit wynosi: 10.202,97 PLN. Oznacza to, iż w momencie kiedy łączne wpływy środków pieniężnych na Twoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (naliczane od dnia wpływu zajęcia egzekucyjnego do Twojego banku) przekroczą limit kwoty wolnej (tj.10.202,97 PLN), blokada zostanie ponownie założona, a wszelkie wpływy ponad kwotę wolną będą zaliczane na poczet zajęcia egzekucyjnego. A więc wystarczy że będziesz pilnować aby nie przekroczyć kwoty wolnej na Twoim rachunku w banku (tj.10.202,97 PLN) a jeśli się do niej zbliżysz, to zwyczajnie ... otwórz kolejny rachunek w innym banku i wydaj dyspozycję Twojemu pracodawcy, aby wynagrodzenie przelewał na nowe konto. Dopóki nie zabraknie banków, lub dopóki nie spłacisz długu, możesz być spokojna o swoje pieniądze w banku. Ale mam tez smutną wiadomość - wszystko co napisałem dotyczy TYLKO wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Z umowy zlecenia itp może zabrać WSZYSTKO - nie ma obowiązku pozostawiać kwoty wolnej od zajęcia... Co do pytania czy komornik może zająć wynagrodzenie jeśli ktoś pracuje na dwa lub więcej etatów odpowiedź jest następująca : TAK MA PRAWO DOKONAĆ ZAJĘCIA - analogicznie stosując przepisy, progi i kwoty wolne w każdym z miejsc w których pracujesz na umowę o pracę. Jeśli np. w jednym miejscu masz umowę o pracę to zabierze Ci z wynagrodzenia połowę, ale musi pozostawić kwotę wolną od zajęcia czyli 1032,34 zł brutto, a jeśli w innym miejscu masz np umowę zlecenie , to z umowy zlecenia ( o dzieło itp ) zabierze Ci wszystko.
gość gość
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(3 - 6)
33%
[09.05.10, 19:48]
Witaj nie umiem ci pomuc wiem tylko że komornik konto może zająć ale jeżeli pensję to tylko jakiś procęt!
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 5)
29%
[09.05.10, 19:52]
gość
Witaj nie umiem ci pomuc wiem tylko że komornik konto może zająć ale jeżeli pensję to tylko jakiś procęt!
DZIĘKUJE ZA POMOC:-)
TERYJAKI TERYJAKI
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 4)
33%
[09.05.10, 21:15]
Może zająć i część wynagrodzenia i całość środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Lepiej poproś szefa o wypłatę gotówką.
Ninka Ninka
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(4 - 4)
50%
[10.05.10, 16:59]
Ninka
Może zająć i część wynagrodzenia i całość środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Lepiej poproś szefa o wypłatę gotówką.
A GDZIE PRAWO MÓWIĄCE O TYM ŻE JAKIŚ PROCENT POWINIEN ZOSTAĆ NA ŻYCIE NIE SADZE ŻEBY TAK BYŁO DOWIEDZIALAM SIĘ GODZINĘ TEMU ŻE TEN SAM KOMORNIK MOŻE TYLKO JEDNĄ OPCJĘ WYBRAĆ:(
teryjaki teryjaki
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[10.05.10, 21:02]
1.pensji może zająć max 1/2 2. musi zostacwic kwote wolna od zajec 3. moze zajac ror-bo to inny tytuł ale przysługuje ci kwota wolna od zajecia tj. 3 krotna średnie wynagrodzeni ogłaszane przez GUS, ok. 8500 tysł -łacznie na wszystkich posiadanych rachunkach. powyżej tej kwoty moze zajać wszystko:))
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 5)
17%
[28.02.11, 13:13]
To jest dziwne co pisze yops.info.pl. Komornik nie ma prawa zająć całej pensji i bez sensu jest tu powoływanie się na kwoty wolne od zajęcia, jakieś 10202,97 zł. Po prostu zajęcie jakiejś tam części pensji (różnej - np. a konto alimentów może zająć 60%) i rachunku bankowego na który wpływa pozostała niezajęta część = zajęcie całej pensji. Wg. mnie komornik nie ma prawa zajmować rachunków bieżących a tylko lokatowe, ew. niewykorzystany limit kredytowy jeśli takowy na rachunku kredytowym istnieje ale już nie ratę kredytu jaką na ten rachunek kredytobiorca wpłaca co miesiąc. Banki po prostu idą na łatwiznę i realizują zajęcie bez wdawania się w szczegóły. Temat nadaje się do zgłoszenia do rzecznika praw obywatelskich. Jakby ktoś zgłaszał to niech do mnie napisze jmwaw MAŁPA onet.eu Umówię się i podpiszę się pod wnioskiem wraz z załączonym opisem mojego przypadku.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(3 - 0)
100%
[05.04.11, 21:53]
yops.info.pl
Wyjaśniam temat kompleksowo. Komornik ma prawo dokonać zajęcia Twoich zarobków, ale nie więcej niż 1/2 drugą , przy czym równocześnie musi pozostawić wolne od zajęcia następujące kwoty brutto (dane na rok 2011 i dotyczą zajęć niealimentacyjnych):- 1032,34 zł przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,- 774,26 zł przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,- 929,11 zł przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.Niestety jak najbardziej ma również prawo RÓWNOCZEŚNIE zająć wszystkie Twoje rachunki bankowe, ale tu akurat jesteś praktycznie bezkarna bo zablokowany przez komornika rachunek można bez problemu odblokować tego samego dnia i to nawet telefonicznie, składając reklamację w swoim banku i powołując się na art. 54.1 Prawa Bankowego.Co to oznacza?Chodzi o to , aby Twój bank udostępnił Ci przywilej kwoty wolnej (zgodnie z art. 54.1 Prawa Bankowego) jej limit wynosi: 10.202,97 PLN. Oznacza to, iż w momencie kiedy łączne wpływy środków pieniężnych na Twoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (naliczane od dnia wpływu zajęcia egzekucyjnego do Twojego banku) przekroczą limit kwoty wolnej (tj.10.202,97 PLN), blokada zostanie ponownie założona, a wszelkie wpływy ponad kwotę wolną będą zaliczane na poczet zajęcia egzekucyjnego. A więc wystarczy że będziesz pilnować aby nie przekroczyć kwoty wolnej na Twoim rachunku w banku (tj.10.202,97 PLN) a jeśli się do niej zbliżysz, to zwyczajnie ... otwórz kolejny rachunek w innym banku i wydaj dyspozycję Twojemu pracodawcy, aby wynagrodzenie przelewał na nowe konto. Dopóki nie zabraknie banków, lub dopóki nie spłacisz długu, możesz być spokojna o swoje pieniądze w banku.Ale mam tez smutną wiadomość - wszystko co napisałem dotyczy TYLKO wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Z umowy zlecenia itp może zabrać WSZYSTKO - nie ma obowiązku pozostawiać kwoty wolnej od zajęcia... Co do pytania czy komornik może zająć wynagrodzenie jeśli ktoś pracuje na dwa lub więcej etatów odpowiedź jest następująca : TAK MA PRAWO DOKONAĆ ZAJĘCIA - analogicznie stosując przepisy, progi i kwoty wolne w każdym z miejsc w których pracujesz na umowę o pracę. Jeśli np. w jednym miejscu masz umowę o pracę to zabierze Ci z wynagrodzenia połowę, ale musi pozostawić kwotę wolną od zajęcia czyli 1032,34 zł brutto, a jeśli w innym miejscu masz np umowę zlecenie , to z umowy zlecenia ( o dzieło itp ) zabierze Ci wszystko.Więcej porad i oferty pracy BEZPIECZNE OD ZAJĘĆ KOMORNICZYCH ( !!! ) znajdziesz na stronie http://yops.info.plhttp;//yops.info.pl - POMAGAMY ZA DARMO ! :-)
z tego co mi wiadomo po podniesieniu najniższej krajowej to musi być to kwota 1032 jest to kwota netto a nie brutto co mi przedstawiłeś troszkę się pomyliłeś z kwotą.
26latka 26latka
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 1)
0%
[26.07.11, 18:28]
brawo!! konkretna i trafna wypowiedź
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(4 - 1)
80%
[10.08.11, 15:24]
Wyjaśniam temat kompleksowo. Komornik ma prawo dokonać zajęcia Twoich zarobków, ale nie więcej niż 1/2 drugą , przy czym równocześnie musi pozostawić wolne od zajęcia następujące kwoty brutto (dane na rok 2011 i dotyczą zajęć niealimentacyjnych): - 1032,34 zł przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, - 774,26 zł przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, - 929,11 zł przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. Niestety jak najbardziej ma również prawo RÓWNOCZEŚNIE zająć wszystkie Twoje rachunki bankowe, ale tu akurat jesteś praktycznie bezkarna bo zablokowany przez komornika rachunek można bez problemu odblokować tego samego dnia i to nawet telefonicznie, składając reklamację w swoim banku i powołując się na art. 54.1 Prawa Bankowego. Co to oznacza? Chodzi o to , aby Twój bank udostępnił Ci przywilej kwoty wolnej (zgodnie z art. 54.1 Prawa Bankowego) jej limit wynosi: 10.202,97 PLN. Oznacza to, iż w momencie kiedy łączne wpływy środków pieniężnych na Twoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (naliczane od dnia wpływu zajęcia egzekucyjnego do Twojego banku) przekroczą limit kwoty wolnej (tj.10.202,97 PLN), blokada zostanie ponownie założona, a wszelkie wpływy ponad kwotę wolną będą zaliczane na poczet zajęcia egzekucyjnego. A więc wystarczy że będziesz pilnować aby nie przekroczyć kwoty wolnej na Twoim rachunku w banku (tj.10.202,97 PLN) a jeśli się do niej zbliżysz, to zwyczajnie ... otwórz kolejny rachunek w innym banku i wydaj dyspozycję Twojemu pracodawcy, aby wynagrodzenie przelewał na nowe konto. Dopóki nie zabraknie banków, lub dopóki nie spłacisz długu, możesz być spokojna o swoje pieniądze w banku. Ale mam tez smutną wiadomość - wszystko co napisałem dotyczy TYLKO wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Z umowy zlecenia itp może zabrać WSZYSTKO - nie ma obowiązku pozostawiać kwoty wolnej od zajęcia... Co do pytania czy komornik może zająć wynagrodzenie jeśli ktoś pracuje na dwa lub więcej etatów odpowiedź jest następująca : TAK MA PRAWO DOKONAĆ ZAJĘCIA - analogicznie stosując przepisy, progi i kwoty wolne w każdym z miejsc w których pracujesz na umowę o pracę. Jeśli np. w jednym miejscu masz umowę o pracę to zabierze Ci z wynagrodzenia połowę, ale musi pozostawić kwotę wolną od zajęcia czyli 1032,34 zł brutto, a jeśli w innym miejscu masz np umowę zlecenie , to z umowy zlecenia ( o dzieło itp ) zabierze Ci wszystko.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[27.09.11, 21:00]
mój przypadek jest błachy w porównaniu do w/w otóż około 8 miesięcy temu komornik zkończył zciagać moje zadłużenie z mojej pensji ,a wczoraj dostałam list z banku z informacja że mój rachunek bankowy zostal zablokowany przez komornika sądowego ,uwierzcie mi przeżyłam szok bo z tego co wiem to nie mam zadnych długów ,długo niemyśląc znalazłam numer telefonu do tego komornika i co się okazało że szanowne panstwo zapomniało sciągnac swojej nalezności po 8 miesiącach im się przypomniało ale mało tego zapytałam jakia jest wysokość tego zadłuzenia pan raczył mnie poinformować że jest to kwota 360 zł myślałam że szlak mnie trafi ,dzisiaj zadzwonołam tam ponownie i odebrała pani opowiedziałam jej od nowa mój przypadek podałam numer sprawy i co się okazało moje zadłużenie wynosi 57zł ja tu czegoś nie rozumiem po pierwsze dlaczego kazdy z nich podaje mi błędne informacje po drugie dlaczego nie wysłali żadnego pisma przecież taką sume już dawno bym zapłaciła i najważniejsze dlaczego przez taką sume zablokowali mi konto w banku to są jakieś kpiny bo przez nich bank zrobił mi niedopuszczalny debet i w tej chwili oni mi robią wieksze długi co ja mam z tym fantem zrobić pomóżcie ja to najchatniej bym ich do sądu podała bo to jest ich wina nie moja bo skąd mogłam wiedzieć że oni nie sciągneli swojej należności a teraz taki numer mi wywijaja prosze o porade
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[29.09.11, 15:28]
komornik mi zają konto bankowe zadłużenie wynosi 87zł czy jak mi wpłynie wypłata będe mogła wypłacic resztzze sumy jaka mi pozostanie po ściagnięciu zadłużenia czy bede musiała czekać aż komornik wyśle odpowiednie pismo do banku prosze o porade
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 3)
0%
[03.04.12, 22:21]
DO WSZYSTKICH CO MAJĄ DŁUGI u komornika , jest bank paribas ten bank nie ma podpisanej umowy z komornikiem, i kasa tam jest bezpieczna ...... zobaczcie sami w placówce banku........
fedor fedor
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 3)
25%
[20.04.12, 17:51]
czy jeżeli komornik mi zajął pensje w zakładzie pracy i zablokował mi konto bankowe to ma jeszcze prawo ściągnąć kasę z tego konta?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[20.04.12, 17:58]
co zrobić ,żeby komornik nie mógł pobierać z pensji i z konta jednocześnie? czy jest na niego jakiś sposób?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[10.05.12, 17:41]
wychodzi na to że jedynym wyjściem jest zmiana konta,pracodawce poprosiłem żeby przelewał mi pieniądze na konto siostry dzięki temu bank nie pobierał mi nic z zadłużenia to co komornik bierze i tak idzie na spłate tego samego a przynajmniej miesięcznie 1000zł mam wypłaty
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[15.05.12, 22:14]
Witam Serdecznie dostałem pismo od komornika że zostanie zajęta mi pensja. Moje zarobki wynoszą 700 netto na miesiąc przy umowie o prace na pół etatu. Jaką kwotę mi zajmię komornik i czy w ogóle ją zajmie? proszę o odpowiedż jak mam sobie radzić i jakie kroki poczynić ?. pozdrawiam Was.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 1)
0%
[05.06.12, 12:34]
Czy komornik może zająć nagrodę jubileuszową?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[10.08.12, 12:25]
tak, moze zająć nagrodę jubileuszową
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[10.08.12, 12:28]
Wyrok z dnia 17 lutego 2004 r. (sygn. akt I PK 217/03, OSNP 2004/24/419) Sąd Najwyższy odprawa emerytalna (art. 921 K.p.) oraz nagroda jubileuszowa (art. 773 § 3 pkt 3 K.p.) podlegają ochronie przed potrąceniami (art. 87 K.p.) jak wynagrodzenie za pracę. Czyli tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia. tyczy sie to także "13". Co do świadczeń z ZFŚS tu potrącenie dokonywane jest w pełnej wysokości
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[10.12.12, 15:41]
komornik chce zając mi skuter ktorego nie mam wyslam mu zdjecie umowy kupna sprzedarz z roku 2009 roku i co teraz mam zrobic
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.