Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 46512

Liczba odpowiedzi: 236608

(4 odpowiedzi)
Marecki Pytanie zadaje: Marecki [09.06.10, 16:48]

Artykuł 286 paragraf 1 oszustwo

Witam, dostałem wezwanie na Policję w celu złożenia zeznań jako świadek tylko nie wiem w jakiej sprawie. I mam właśnie pytanie z tym związane, podejrzewam że może chodzić o sprawę sprzed 2 lat kiedy pracowałem w firmie w Wa-wie i byłem zmuszony do zainstalowania pirackiego oprogramowania na służbowym laptopie pod groźbą utraty pracy, oczywiście robiłem to obawiając się konsekwencji, lecz zaczęły męczyć mnie powtarzające się takie incydenty i po zwolnieniu się z pracy zgłosiłem to na Policję w celu odciążenia mnie w przypadku ew. wykrycia takiego działania mojego pracodawcy. I teraz moje pytanie brzmi czy ze statusu świadka mogą mnie podciągnąć jakoś np pod współwinowajce z racji że przez pewien okres instalowałem takie oprogramowanie nie zgłaszając tego organom ścigania? Nie byłem nigdy karany, czy ze względu na ten fakt jest szansa na brak kary lub wyrok w zawieszeniu bez np. grzywny? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[09.06.10, 17:04]
Oczywiście że możesz ze świadka "awansować" na oskarżonego. Jednak wtedy wszystkie zeznania które złożyłeś jako świadek nie będą brane pod uwagę - bo oskarżony może kłamać ile chce bezkarnie ;)
gość gość
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[09.06.10, 17:04]
Oczywiście że możesz ze świadka "awansować" na oskarżonego. Jednak wtedy wszystkie zeznania które złożyłeś jako świadek nie będą brane pod uwagę - bo oskarżony może kłamać ile chce bezkarnie ;)
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[09.06.10, 19:21]
Jest taka możlliwość, że wzywają Cie na świadka, a potem niestety sprawa obraca się tak, że argumenty przemawiają przeciwko Tobie, jednak art. 286 kk owszem to oszustwo, ale w sądzie musisz przedstawić sprawę tak, jak było wr rzeczywistości. Zastraszanie, tego słowa bym nie użył, ale coś innego. Poszukaj dobrego adwokata, ale dobrego, nie dobrego-adwokata-naciągacza. Pozdrawiam.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[10.06.10, 11:42]
Sztab Antypiracki informuje, że uzyskanie programu komputerowego (gry komputerowej) bez licencji (bez zgody podmiotu uprawnionego) – np. jego ściągnięcie lub instalacja w komputerze – w celu osiągnięcia korzyści majątkowej podlega odpowiedzialności karnej w postaci kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Sprawca musi się także liczyć z obowiązkiem naprawienia szkody. Podstawa prawna: art. 278 § 2 Kodeksu karnego. Ponadto czyn taki podlega odpowiedzialności cywilnej przewidzianej w art. 79 ust. 1 ustawy o prawie autorskimi i prawach pokrewnych, w tym obowiązku zapłaty potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia (opłaty licencyjnej) – jeśli naruszenie ma charakter zawiniony – lub podwójnej wysokości, jeśli jest niezawinione a także wydania uzyskanych korzyści
Sztab Antypirac Sztab Antypirac
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[11.06.10, 16:35]
Sprawa z art. 286 par. 1 to z całą pewnością nie jest piractwo komputerowe. Pójdziesz na Policję to się dowiesz.
pogromcapseudoprawnikow   pogromcapseudoprawnikow
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.