Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 52890

Liczba odpowiedzi: 275831

(1 odpowiedź)
majkel Pytanie zadaje: majkel [17.09.10, 07:02]

Dług alimentacyjny

witam. sprawa długu alimentacyjnego mojego ojca.
wiec tak, odkąd pamiętam otrzymywaliśmy alimenty z funduszu alim. nigdy od ojca, zawsze uchylał się od płacenia i tak dobre 8 lat temu otrzymał pismo gdzie jego dług wynosił ponad 60000 zł + odsetki. przypuszczam że kwota ta jest obecnie 2 razy większa. Jak wspominałem za uchylanie się od spłacenia długu spędził rok w zakładzie karnym. rodzice rozwiedli się 20 lat temu, obecnie ojciec mieszka ze swoim bratem w domu po dziadkach. ojciec nie ma żadnej ruchomości i proszę mi wierzyć żadnej najmniejszej wartościowej rzeczy którą można by sprzedać ( na poczet w/w długu ).
jedyne co posiada to spadek po dziadkach, dom ruina i dość duża działka z kawałkiem lasu ( 1,2 ha). ( ojciec posiada tylko 1/3 część spadku na podstawie postępowania spadkowego + nie było żadnej sprawy sądowej o podział majątku tzn. komu należy się jaki kawałek tej właśnie działki ). Tak więc ta 1/3 to wszystko co ma.

w związku z tym mam kilka pytań:
1. czy dług alimentacyjny się dziedziczy tzn, czy moja mama rozwiedziona z ojcem 20 lat temu w jakis sposób bedzie odpowiadać za ten dług po jego śmierci lub czy ja mogę go dziedziczyć
2. jeśli dług ten się dziedziczy to czy mogę zrzec się spadku po ojcu ( po jego śmierci) i tym samym nie odpowiadac za jego długi. I co wtedy z moimi dziećmi? Czy one będś musiały się zrzec spadku po mojej śmierci?
3. co jeśli ojciec przekaże swój majatek w spadku osobie 3-ej ( np w testamencie), co wtedy z jego długiem
4. czy ojciec za życia może zrzec się swojej części majątku na rzecz fund.alim. i w ten sposób pokryć dług.
5. czy jest możliwość żebym odziedziczył spadek po ojcu jednocześnie nie dziedzicząc długu ( i czy fundusz alim. może później wyciągnąć rękę po ten majątek )
6. czy można starać się o umorzenie części długu lub odsetek.
Starałem się opisać moją sprawę dokładnie bo nie wiem co może mieć w niej znaczenie a co nie. Bardzo proszę o jakąś radę . co powinienem zrobić w tej sytuacji jakie będzie najlepsze


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(2 - 1)
67%
[17.09.10, 07:21]
Twoja mama nie będzie mieć żadnej odpowiedzialności długu bo są po rozwodzie, ale ty jak najbardziej dziedziczysz po ojcu długi. Jak ojciec umrze musisz wnieść sprawę spadkową i spadek w postaci długu odrzucić ale tym samym odrzucasz część domu co po nim odziedziczysz, nie masz szans na umorzenie długu alimentacyjnego ani jego odsetek bo jak przyjmiesz spadek to urząd ma nadal dłużnika z którego ten dług można ściągać. Przyjmując spadek i wiesz o długu alimentacyjnym to nie znaczy że ojciec nie miał innych długów i odziedziczysz również te o których nie wiesz no i twoje dzieci dziedziczą po dziadku i tu wnosi się pismo do sądu rodzinnego i odrzucasz spadek ty jako rodzic za małoletnie dzieci.
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.