Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 45695

Liczba odpowiedzi: 230895

 
(3 odpowiedzi)
gość Pytanie zadaje: gość [03.11.10, 20:22]

Kiedy najpóżniej pracodawca ma obowiązek podpisania umowy o pracę i umowy-zlecenia?

Kiedy najpóżniej pracodawca ma obowiązek podpisania umowy o pracę i umowy-zlecenie z pracownikiem. Przez pierwsze 3 miesiące mam mieć umowę-zlecenie, a potem umowę o pracę. Jak to wygląda? Pracę zaczynam od 15 listopada.

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(3 - 0)
100%
[04.11.10, 13:50]
Natychmiast ma obowiazek podpisania umowy o pracę z pracownikiem. Najpóżniej do 7 dni. Umowa zlecenie. patrz dobrze co podpisujesz. Wyraż zgodę na potrącanie ci składek na ubezpieczenie zdrowotne wypadkowe do ZUS /lepiej dmuchać na zimne./Umowa - zlecenie to umowa cywilnoprawna zawierana na czas określony. Najczęściej przedmiotem takiej umowy jest usługa. urlop wypoczynkowy się nie należy, nie liczy się staż pracy. Dopiero jak będziesz miał zawartą umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony / to będziesz miał po przepracowaniu 1 roku prawo do urlopu wypoczynkowego, będzie ci biegł staż pracy, składki ZUS /emerytura, zdrowotne, wypadkowe/ w skrócie.Powodzenia
Arim Arim
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(3 - 0)
100%
[04.11.10, 13:50]
Natychmiast ma obowiazek podpisania umowy o pracę z pracownikiem. Najpóżniej do 7 dni. Umowa zlecenie. patrz dobrze co podpisujesz. Wyraż zgodę na potrącanie ci składek na ubezpieczenie zdrowotne wypadkowe do ZUS /lepiej dmuchać na zimne./Umowa - zlecenie to umowa cywilnoprawna zawierana na czas określony. Najczęściej przedmiotem takiej umowy jest usługa. urlop wypoczynkowy się nie należy, nie liczy się staż pracy. Dopiero jak będziesz miał zawartą umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony / to będziesz miał po przepracowaniu 1 roku prawo do urlopu wypoczynkowego, będzie ci biegł staż pracy, składki ZUS /emerytura, zdrowotne, wypadkowe/ w skrócie.Powodzenia
Arim Arim
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[08.11.10, 08:43]
Małe sprostowanie do wypowiedzi powyżej Zgodnie z art. 29 § 2 k.p. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany do podpisana z pracownikiem umowy o pracę najpóźnie w dniu podjęcia przez pracownika pracy !!! Termin 7 dniowy dotyczy natomiast obowiązku pracodawcy do poinformowania pracownika na piśmie o informacjach, o których mowa w art. 29 § 3 k.p.
marco marco
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[17.03.12, 09:32]
Tyle, że do zlecenia nie stosuje się KP a KC.
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.