Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 45695

Liczba odpowiedzi: 230896

 
(25 odpowiedzi)
Gawel Pytanie zadaje: Gawel [20.11.08, 09:17]

Art.33 Kodeksu Pracy.

Miałem umowę na czas określony (9 miesięcy) umowę tą rozwiązał ze mną pracodawca za 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia, chcę starać się o odprawę (1miesięczną) w Umowie o Pracę w Warunkach zatrudnienia mam wpisany Art.33 Kodeksu Pracy na który powołują się w zakładzie pracy twierdząc że jeżeli mam wpisany taki artykuł to odprawa mi nie przysługuje. Proszę o odpowiedź czy mają rację, a jeżeli nie to na jakie Paragrafy i artykuły mogę się powołać przedstawiając swój punkt widzenia tej sprawy.Bardzo dziękuje za pomoc .

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(10 - 2)
83%
[24.05.10, 17:45]
ja zostalem zwolniony z pracy z art.33 i pracodawca twierdzi ze to z tego powodu ze za dlugo bylem na zwolnieniu lekarskim i mowi ze nie dostane odprawy. z tego co wiem to na zwolnieniu mozna byc 182 dni ja tego czasu nie mialem bylo ok 150 dni czy faktycznie odprawa mi sie nie nalezy?
gość gość
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(4 - 3)
57%
[20.11.08, 10:59]
zgodnie z art. 33 kp umowa o pracę na czas określony może być rozwiązana wskutek wcześniejszego jej wypowiedzenia. Aby rozwiązanie takiej umowy było dopuszczalne, konieczne jest spełnienie następujących warunków: - wypowiedzenie może dotyczyć wyłącznie umowy o pracę zawartej na czas dłuższy niż 6 miesięcy, - strony przewidzą możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem. - tyle slowem wstepu. musialby pan napisac na jakiej podstawie chcialby pan otrzymac ta odprawe? czy byl pan zatrudniony w jednostce sektora publicznego? czy sa jakies postanowienia ukladow zbiorowych? czy spelnia pan warunki uprawniajace do renty lub emerytury? - to sa jedyne przeslanki do otrzymania odprawy (w kp jest jeszcze odprawa posmiertna). prosze odpisac i wskazac wszystkie mozliwe okolicznosci, ktore moglyby uprawniac pana do odprawy
patyk   patyk
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[05.01.09, 19:55]
powołaj się na art 10.1 ustawy z 13.03.2003, mam podobny przypadek teraz ze sobą i chyba tak zrobie, napisz jak ci poszło (silentsniper@o2.pl)
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[02.06.09, 11:00]
jestem w takiej samej sytuacji miałam umowę na 6 lat po trzech miesiącach zlikwidowali sklep czy należy mi się odprawa
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 8)
20%
[19.06.09, 12:09]
ja mam takie pytanie: Czy jak pracodawca zwalnia z art.33 kp. to czy nie musi na pismie napisac powodu tego zwolnienia bo to troche dziwne jest ze mogą zwolnic czlowieka od tak o bez zadnej przyczyny ani wyjasnien
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[23.10.09, 11:34]
http://www.poradaprawna.pl/ind(...)ozycja&id=27591 Na tej stronie jest odpowiedź. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, wklejam tylko wycinek odpowiedzi... Pytanie: Czy art. 33 Kodeksu Pracy może być podstawą do rozwiązania stosunku pracy? I czy zasadne jest powołanie się pracodawcy na ten artykuł przy uzasadnieniu ustania stosunku pracy w świadectwie pracy ? Odpowiedź: Sam art. 33 kp nie może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę z tego powodu, że nie zawiera on określonej podstawy (przyczyny) wypowiedzenia stosunku pracy, lecz jedynie statuuje możliwość wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony ze wskazanym w przepisie okresem wypowiedzenia. Przepis art. 33 kp stanowi, że przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Strony wprowadzając w umowie o prace prawo do wcześniejszego jej wypowiedzenia mogą ustanowić katalog okoliczności których zaistnienie będzie mogło być podstawą do wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę.
jarekp67   jarekp67
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 2)
33%
[02.02.10, 10:13]
Wcześniejszy artykuł po części opisuję całą sytuację. Proponuję udać się do najbliższej Państwowej Inspekcji Pracy. Tam odbywają się darmowe porady dla każdego. W tej sytuacji można skorzystać z art 8 ust. 1 z dnia 13 marca 2003 oraz wcześniej wypisanym art 10 ust.1 o zwolnieniach grupowych. Chodzi tu o to że zostało się zwolnionym z winny pracodawcy. Trzeba mu to udowodnić. Jestem w podobnej sytuacji i najwyraźniej sprawa się zakończy w sondzie pracy.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[01.04.10, 20:46]
czyli jak zostałam zwolniona z samego artykułu 33 KP to mogę sprawę podać do sądu ??? bo tak to zrozumiałam !
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[11.05.10, 16:03]
jak powinno wygladac wypowiedzenie jesli pracodawca mnie zwalnia?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(10 - 2)
83%
[24.05.10, 17:45]
ja zostalem zwolniony z pracy z art.33 i pracodawca twierdzi ze to z tego powodu ze za dlugo bylem na zwolnieniu lekarskim i mowi ze nie dostane odprawy. z tego co wiem to na zwolnieniu mozna byc 182 dni ja tego czasu nie mialem bylo ok 150 dni czy faktycznie odprawa mi sie nie nalezy?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[12.06.10, 11:22]
a czy jak jestem w ciaży to ma prawo mnie zwolnić ponoć nie ale jak juz urodze to czy ma takie prawo jeżeli mam wpisany podpunkt z art.33
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[29.07.10, 18:51]
jestem osobom niepelnosprawnom i pracodawca mnie zwolnil za to ze a duzo wiem o firmie tak nazwal ten artykul niemialam pojecia co to za artylul pracuje w firmie niepelno sprawnych to skandal nidy niebylam na l4
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[12.02.11, 20:39]
witam może ktoś mi pomoże? mam uprawnienia spawalnicze (certyfikat) pracuje jako spawacz.wiem ze pracodawca może przedłużyć uprawnienia,ale chodzi mi o sam certyfikat który stracił termin ważności,chce go ponowić na kolejne 2 lata ,chciałem spytać czy w związku z tym należy mi się jakiś urlop od pracodawcy (płatny)?z góry dziękuje!!! pozdrawiam
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[02.06.11, 09:45]
Monika30
Zostałam zwolniona z pracy po 7 latach mam wpisany artykul 33kp.Zapytalam pracodawcę dlaczego mnie zwalnia odpowiedzial,ze nie jest zadowolony z mojej pracy,czy to jest powód do zwolnienia?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[27.07.11, 22:48]
mam pytanie pierwszą umowę miałam na 3-miesiące i drugą przedłużono mi na rok do dnia 25.07.2011r.nie poinformowano mnie wsześniej, iż umowa nie zostanie przedłużona, a jak pytałam to nikt nic nie wiedział, no i wkońcu nie przedłużono mi, a o fakcie poinformowano mnie następnego dnia po upływie umowy, czy to jest zgodne z przepisami? na umowie mam art.33, a nie dostałam 2 tygodniowego wypowiedzenia tylko inf. że mam zrobić obiegówkę już dzień po upływie umowy, proszę o inf. czy tak można potraktować pracownika i czy ja mam jeszcze jakieś prawa w związku z powyższym
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[14.10.11, 14:38]
dostałem wypowiedzenie na podstawie art 33 kp i cytuje"w okresie wypowiedzenia zobowiązuje pana do wykorzystania należnego urlopu wypoczynkowego"umowa jest od 01.07.2011 a wypowiedzenie dostałem 13.10.2011 w tym okresie wkorzystałem 4dni urlopu czy w dwu tygodniowym wpowiedzeniu może pracodawca dać mi urlop jak tak czy dostane za to pieniądze ?? proszę o pomoc
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[26.11.11, 19:37]
Monika30
Zostałam zwolniona z pracy po 7 latach mam wpisany artykul 33kp.Zapytalam pracodawcę dlaczego mnie zwalnia odpowiedzial,ze nie jest zadowolony z mojej pracy,czy to jest powód do zwolnienia?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[02.02.12, 17:25]
gość
Monika30
Zostałam zwolniona z pracy po 7 latach mam wpisany artykul 33kp.Zapytalam pracodawcę dlaczego mnie zwalnia odpowiedzial,ze nie jest zadowolony z mojej pracy,czy to jest powód do zwolnienia?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[27.03.12, 09:08]
gość
dostałem wypowiedzenie na podstawie art 33 kp i cytuje"w okresie wypowiedzenia zobowiązuje pana do wykorzystania należnego urlopu wypoczynkowego"umowa jest od 01.07.2011 a wypowiedzenie dostałem 13.10.2011 w tym okresie wkorzystałem 4dni urlopu czy w dwu tygodniowym wpowiedzeniu może pracodawca dać mi urlop jak tak czy dostane za to pieniądze ?? proszę o pomoc
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[09.07.12, 10:18]
zostałam zwolniona z dwu tygodniowym wypowiedzeniem kodeks 33 , miałam opieke na dziecko ponieważ było w szpitalu po operacji i po l4 wrucilam do pracy ale nie na długo bo w połowie dniówki kierownik mnie zwolnił.. nie mam pojecia dlaczego mam wpisany kodeks 33 skoro to nie ja byłam chora tylko moje dziecko ... przecież opieka mi sie należy ... czy moge miec ten kodeks 33 wpisany na świadctwie czy lepiej sie na to nie zgodzic
anita anita
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[13.09.12, 15:21]
Proszę o pomoc Mój pracodawca wystawia następujące grafiki: poniedziałek - 22.00 - 6.00 wtorek - 22.00 - 6.00 środa - 22.00 - 6.00 czwartek - 22.00 - 6.00 piątek - 22.00 - 6.00 sobota - 22.00 - 6.00 niedziela 22.00 - 6.00 poniedziałek 22.00 - 6.00 wtorek 14.00 - 22.00 środa 14.00 - 22.00 czwartek 14.00 - 22.00 piątek 14.00 - 22.00 W sobotę mamy przyjść na godzinę 6.00 (I zmiana) w ostatnim miesiącu mieliśmy 1 dzień wolnego, pracujemy w odlewni aluminium gdzie występuje wysoka temperatura co w znaczny sposób potęguje zmęczenie. W czasie spotkania z pracodawcom powiedział nam że to grafiki na trudne czasy i że ma do tego prawo. Czy w kodeksie pracy są jakieś luki z których może w tym momencie korzystać? Proszę o odpowiedz.
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.