Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 53064

Liczba odpowiedzi: 276646

(5 odpowiedzi)
gość Pytanie zadaje: gość [05.01.11, 11:24]

Darowizna, meldunek, prawo do zamieszkiwania... ???

Poradzcie mi...
W pazdzierniku przekazalam mieszkanie synowi (jako darowizne, wszystko zalatwione notarialnie), potem wymeldowalam sie -wszystko po to zeby nie splacac kredytow do bankow na splate ktorych mnie nie stac, ale ciagle mieszkam z nim i jego rodzina?
Wiem ze moge cofnac darowizne!!!
I tu moje pytanie:
1.Ile mam czasu na cofniecie darowizny?
2.Zeby przekazac mieszkanie synowi musial przyjechac maz z zagranicy, bo tez byl wlascicielem, czy zeby cofnac tez jest potrzebny?
3.Jestem wymeldowan, wiec mam jeszcze jakies prawa do tego mieszkania?
4.Bez meldunku przebywam w nim nielegalnie?

Pomozcie prosze...

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[05.01.11, 14:42]
jesli masz duże długi to darowanie mieszkania synowi nic nie zmienia , płacic będziesz musiała dla dobrego adwokata to żaden problem bo dokonaś oszustwa / mieszkanie należało dać przed długami a teraz praktycznie jestes bezbronna jak naulicy bez meldunku / odebrac teraz mieszkanie to tak jak trafić 6 w lotto !!! nabrechtałas sobie i to niezle !
egzekutor egzekutor
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[05.01.11, 12:26]
1. Wierzyciele (banki) mają 5 lat na tzw. skargę pauliańską, czyli uznania umowy darowizny za bezskuteczną wobec nich jeśli udowodnią, że umowa ta zmniejszyła wypłacalność dłużnika. Przy darowiźnie na rzecz osoby najbliższej nie będzie to trudne. 2. Odwołanie darowizny może nastąpić, jeśli obdarowany okaże się rażąco niewdzięczny. To też trzeba udowodnić. Odwołanie powinno nastąpić w terminie 1 roku od momentu dowiedzenia się o niewdzięczności obdarowanego. Oczywiście syn zawsze może podarować Tobie mieszkanie. Darowiznę należy przyjąć, więc mąż musi być obecny lub ustanowić pełnomocnika. 3. Meldunek nie jest odzwierciedleniem uprawnień do zamieszkiwania, choć oczywiście łatwiej go stracić niż uzyskać, bo potrzebna jest zgoda właściciela nieruchomości. Prawa do mieszkania masz takie, jakie zastrzegłaś w umowie darowizny, lub jak się umówisz z nowym właścicielem. 4. Teoretycznie wciąż istnieje obowiązek meldunkowy, ale myślę, że masz większe zmartwienia.
gość A. gość A.
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 1)
0%
[05.01.11, 12:35]
1. 10 lat, ale musisz mieć powód, np. rażąca niewdzięczność osoby, której cos darowałaś. 2. Jeśli darowaliście oboje to być może tak, może da się to załatwić pisemnie. 3. Meldunek i tak nie daje prawa do mieszkania, to tylko ewidencja mieszkańców. Zależy, czy była ustalona służebność czy nie. Jeśli nie, to zależy od syna czy będzie chciał, byś tam mieszkała. Może normalnie zmienić zamki i nie wejdziesz nawet w asyście policji, bo mieszkanie nie jest Twoje i nawet nie masz meldunku, czyli dowodu że tu mieszkasz. Może również narzucić czynsz. 4. Nie nielegalnie (np. ja mieszkam w mieszkaniu w którym nie mam meldunku, meldunek mam w domu rodzinnym, a mieszkanie wynajmujemy z mężem. Nie lubimy długo mieszkać w jednym miejscu i nie kupujemy swojego za każdym razem).
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[05.01.11, 14:42]
jesli masz duże długi to darowanie mieszkania synowi nic nie zmienia , płacic będziesz musiała dla dobrego adwokata to żaden problem bo dokonaś oszustwa / mieszkanie należało dać przed długami a teraz praktycznie jestes bezbronna jak naulicy bez meldunku / odebrac teraz mieszkanie to tak jak trafić 6 w lotto !!! nabrechtałas sobie i to niezle !
egzekutor egzekutor
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[05.01.11, 17:49]
Meldunek nie ma nic wspólnego z prawem do lokalu. Możesz w nim mieszkać bez przeszkód, ale jeśli syn zażąda byś opuściła mieszkanie, to musisz to uczynić (w przeciwnym razie może skutecznie wytoczyć proces o eksmisję). Chyba że zawarliście też umowę dożywocia albo służebność mieszkania. Możesz odwołać sama ale tylko swoją część (czyli pół mieszkania). By odwołać darowiznę każde z was musi mieć podstawę prawną. Każde z osobna. Darowizna jest już wykonana więc możesz ją cofnąć tylko w razie rażącej niewdzięczności obdarowanego względem Ciebie. Masz na to rok odkąd dowiedziałaś się o akcie rażącej niewdzięczności.. Ale nie możesz tego uczynić, jeśli przebaczyłaś synowi. Naiwna była wiara, że ustrzeże Cię to przed wierzycielami. Jeśli w ciągu 5 lat wniosę pozew z actio pauliana, to zaspokoją się z tego mieszkania mimo że jest własnością syna. Przed podjęciem kroków prawnych należy pójść do prawnika.
linerdv   linerdv
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[05.01.11, 22:19]
Art. 528 Jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Art. 529 Jeżeli w chwili darowizny dłużnik był niewypłacalny domniemywa się, iż działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. To samo dotyczy wypadku, gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny. Art. 530 Przepisy artykułów poprzedzających stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dłużnik działał w zamiarze pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli. Jeżeli jednak osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową odpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną tylko wtedy, gdy osoba trzecia o zamiarze dłużnika wiedziała. Art. 534 Uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności.
Arim Arim
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.