Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 46533

Liczba odpowiedzi: 236608

Kategoria: Prawo spadkowe
(5 odpowiedzi)
gość Pytanie zadaje: gość [13.02.11, 10:48]

Zachowek po dziadku

witam,Proszę mi podpowiedziec jak mam obliczyć wysokośc zachowku dla 6 wnuków(ponieważ troje dzieci tatuś wydziedziczył,zapisując wszystko swojej drugiej żonie) W skład majątku wchodzą dwa mieszkania(podana wartośc tych mieszkań przez spadkobieczyni to około 220tyśięcy.Bardzo prosze o podpowiedz,nadmieniam że wnukami dziadek się nie interesował,dzieci są małoletnie.Z góry bardzo dziękuję

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[13.02.11, 15:14]
Równowartość 2/3 tego co by dziedziczyły. A dziedziczyłyby po 1/8 każde. Ale brane będą pod uwagę rownież wartościowe darowizny. Wy nie dostaliście ale może kiedykolwiek żona? Albo inne osoby, nie dawniej niż 10 lat temu?A wartość mieszkania niech wyceni biegły. Aha, wydziedziczenie jest tylko wtedy, jeśli dziadek użył w testamencie słów, "wydziedziczam", "pozbawiam prawa do zachowku" albo równoważnych i podał dopuszczalną prawem (art. 1008 kc) przyczynę. Oznacza to pozbawienie prawa do zachowku. Jeśli po prostu zapisał majątek komu innemu, to was pominął. I dlatego należy się wam zachowek (o ile nie wydziedziczył).
linerdv   linerdv
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[13.02.11, 11:42]
Sam fakt ,że przepisał swojej żonie w testamencie nie znaczy,że wydziedziczył. Wydziedziczenie musi wynikać z treści testamentu. Po Spadkodawcy dziedziczą jego dzieci i małżonek.Jeżeli któreś z dzieci nie żyje to po nim dziedziczą jego zstępni czyli wnuki spadkodawcy. Czy rodzic tych wnuków żyje? /syn lub córka/ spadkodawcy. To on może ubiegać się o Zachowek po smierci spadkodawcy od tego testamentu. Jeżeli ojciec wydziedziczył swoje dziecko testamentem to dopiero dziedziczą wnuki Masz 3 lata na rozczenia o Zachowek. Należy wnieść sprawę do sądu spadku o stwierdzenie nabycia spadku a potem o Zachowek od spadkobiercy.
Arim Arim
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[13.02.11, 15:14]
Równowartość 2/3 tego co by dziedziczyły. A dziedziczyłyby po 1/8 każde. Ale brane będą pod uwagę rownież wartościowe darowizny. Wy nie dostaliście ale może kiedykolwiek żona? Albo inne osoby, nie dawniej niż 10 lat temu?A wartość mieszkania niech wyceni biegły. Aha, wydziedziczenie jest tylko wtedy, jeśli dziadek użył w testamencie słów, "wydziedziczam", "pozbawiam prawa do zachowku" albo równoważnych i podał dopuszczalną prawem (art. 1008 kc) przyczynę. Oznacza to pozbawienie prawa do zachowku. Jeśli po prostu zapisał majątek komu innemu, to was pominął. I dlatego należy się wam zachowek (o ile nie wydziedziczył).
linerdv   linerdv
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[13.02.11, 15:45]
wartościowych darowizn nie było,nigdy.nie utrzymywał z nami kontaktu.W testamencie nas wydziedziczył podając że uporczywie nie dopełnialiśmy obowiązków rodzinnych-a my nie wiedzieliśmy gdzie on mieszka,co się z nim dzieje.Czyli rozumię że zachowek na wnuki to bedzie z 1/8 cześci 2/3?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[14.02.11, 10:25]
gość
wartościowych darowizn nie było,nigdy.nie utrzymywał z nami kontaktu.W testamencie nas wydziedziczył podając że uporczywie nie dopełnialiśmy obowiązków rodzinnych-a my nie wiedzieliśmy gdzie on mieszka,co się z nim dzieje.Czyli rozumię że zachowek na wnuki to bedzie z 1/8 cześci 2/3?
Jeśli was wydziedziczył, to zachowek wam nie przysługuje. Teraz możecie próbować wzruszyć skuteczność tego wydziedziczenia. Na przykład dowodząc, że nie było podstaw, bo dopełnialiście swych obowiązków rodzinnych (a więc postanowienie o wydziedziczeniu jest bezpodstawne, w efekcie bezskuteczne). Z tego co piszesz, wynika, że szanse nie są wielkie. Przejdźcie się do adwokata, któremu gruntownie przedstawicie sytuację, a on wam powie na ile jest sens podważać testament. Jeśli, ktoreś z was ma dzieci, to im przysługuje zachowek za wydziedziczonego rodzica (wydziedziczenie powoduje, że wydziedziczonego traktuje się jakby nie dożył spadku).
linerdv   linerdv
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[18.03.12, 12:42]
linerdv"] [autor="gość
wartościowych darowizn nie było,nigdy.nie utrzymywał z nami kontaktu.W testamencie nas wydziedziczył podając że uporczywie nie dopełnialiśmy obowiązków rodzinnych-a my nie wiedzieliśmy gdzie on mieszka,co się z nim dzieje.Czyli rozumię że zachowek na wnuki to bedzie z 1/8 cześci 2/3?
Jeśli was wydziedziczył, to zachowek wam nie przysługuje. Teraz możecie próbować wzruszyć skuteczność tego wydziedziczenia. Na przykład dowodząc, że nie było podstaw, bo dopełnialiście swych obowiązków rodzinnych (a więc postanowienie o wydziedziczeniu jest bezpodstawne, w efekcie bezskuteczne). Z tego co piszesz, wynika, że szanse nie są wielkie. Przejdźcie się do adwokata, któremu gruntownie przedstawicie sytuację, a on wam powie na ile jest sens podważać testament. Jeśli, ktoreś z was ma dzieci, to im przysługuje zachowek za wydziedziczonego rodzica (wydziedziczenie powoduje, że wydziedziczonego traktuje się jakby nie dożył spadku). [
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.