Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 53101

Liczba odpowiedzi: 276712

(9 odpowiedzi)
gość Pytanie zadaje: gość [04.06.11, 13:45]

Nękanie, prawa dozywotniego użytkowania

Witam, właściwie nie wiem pod który temat to podciągnąć. Moja sprawa wygląda następująco:
Jestem pełnoletnia, mam dziecko i wraz z nim zamieszkuje w domu babci. Dziadek zmarł w 2008 roku a właścicielami są moi rodzice(darowizna), natomiast w akcie notarialnym wyraźnie zaznaczone jest iż babcia ma dożywotnie prawo użytkowania, chciałabym wiedzieć co to znaczy a mianowicie czy mogę u niej przebywać czy może ona wynająć np. pokój.
Moja mama twierdzi że ojciec dziecka (z którym notabene nie mam ślubu) nie ma prawa tam nocować ani przychodzić bo to jest ich własność(babcia się zgadza na jego wizyty).
Ponadto od pewnego czasu jesteśmy nękani oraz nachodzeni, co za tym idzie różnego rodzaju groźby, wyzwiska, pretensje, telefony itd.
Mało tego mama zdobyła nielegalne w Polsce leki na odchudzanie Adipex, które zażywa i od tego czasu jej zachowanie diametralnie się zmieniło(prawdopodobnie z zawartych w leku substancji narkotycznych).
Jak już wyżej wspomniałam chciałabym dowiedzieć się co idzie za pojęciem prawa dożywotniego użytkowania nieruchomości,
Jak mogę wybronić się od niechcianych wizyt mojej mamy, nękania psychicznego itd
Co z Adipexem, czy samo posiadanie jest legalne, co jeśli mama jest uzależniona?

Odbija się to na nas wszystkich, ciągle żyjemy w strachu a trwa to około tygodnia. Mój tata jest bezradny wobec niej, za kółko jej nie wpuszcza bo na prawdę się boi. Mama jest agresywna, krzyczy, potem jest spokojna, wciąż pije wodę – myślę że to mogą być objawy spożycia tego środku. Przyjeżdża praktycznie codziennie często w późnych godzinach wieczornych lub wczesnych porannych. Mojemu bratu który dalej z nimi mieszka podarła zgłoszenie na obóz.
Co robić, gdzie to zgłosić, jakie mamy prawa?
Z góry dziękuję za wszelkie porady i odpowiedzi i pozdrawiam.


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(0 - 2)
0%
[04.06.11, 17:40]
dożywotnie prawo użytkowania jest na 99 lat i znaczy prawie to co własność .Prawie czyli można wykupić prawo wlasności. Ale to nic nie zmienia bo dziedziczycie normalnie po spadkodawcy w razie jego smierci.Tzn. dziedziczą po babce jej własne dzieci w równych częciach i małżonek/jak żyje/ O tym kto może przebywać w domu decyduje wyłącznie babka twoja matka narazie nie ma nic do gadania dopiero po smierci swojej matki.Babka jest właścicielką i jeżeli ona się zgada to jest ok. Ojciec twojego dziecka moze przychodzić do swojego maleństwa i jeżeli ma zgodę babki może nocować. Twoja matka dopiero będzie miała prawa po smierci swojej matki. Narazie nie ma żadnych praw. Jeżeli chodzi o lek ,to objawy sa niepokojace należy go natychmiast odstawić i powiadomić Sanepid niech zbadają jego skład. Złozyć zawiadomienie do prokuratury odnośnie tego leku bo to jakaś substancja bardzo niebezpieczna może nie mić nic wspólnego z lekarstwem moze to byc sybstancja o właściwosciach narkotycznych lub zwyczajna trucizna. Pospieszcie się bo matka dziwnie się zachowuje. Może nawet ten lek grozić śmiercią.
Arim Arim
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[04.06.11, 18:12]
Arim co za głupoty gadasz bo chyba nie wiesz co to za lek (jest dostępny w innych krajach co nie znaczy że jego posiadanie jest w polsce nielegalne) nie wiesz chyba też że leków nie kontr oluje sanepid a inspekcja farmaceutyczna i żal się robi jak czytam taki stek bzdur jak twój
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[04.06.11, 20:36]
Faktycznie Arim, nie masz dnia :). Właścicielami nieruchomości są rodzice autorki posta. Przecież otrzymali je w darowiźnie. Babcia zapewniła sobie prawo dożywocia. (nie mylić z użytkowaniem wieczystym) Jego warunki powinny być określone w akcie notarialnym. Jeśli nie ma stosujemy kodeks cywilny. W mojej opinii właściciele mieszkania nie muszą godzić się na korzystanie z niego przez osoby nie wymienione w akcie notarialnym. To tylko tym osobom (babci) mają zapewnić mieszkanie, często także utrzymanie i opiekę. W opinii lekarzy lek adipex może być niebezpieczny. Zawiera pochodne amfetaminy. Tak jak amfetamina dodaje "kopa" i energii. Nie powinny go zażywać w ogóle osoby z nadciśnieniem tętniczym, ze skłonnością do depresji. Stwierdzono po jego używaniu próby samobójcze, między innymi z tych przyczyn jest niedozwolony w Polce.
gość A. gość A.
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[04.06.11, 21:01]
racja- zle przerczytałam ,, a właścicielami są moi rodzice(darowizna), natomiast w akcie notarialnym wyraźnie zaznaczone jest iż babcia ma dożywotnie prawo użytkowania,, sorry
Arim Arim
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[05.06.11, 11:30]
czyli moja babcia nie może decydować o niczym, tylko moi rodzice? a czy może to wynająć czy np oni moga od nas żądać pieniędzy za wynajem? właśnie, wczoraj był spokój oprócz tellefonów od niej do mniei do ojca mojego narzeczonego. Ja niestety nie mam jak zadzwonić do ojca czy do brata gdyż pozabierała im telefony a stacjonarnego nie posiadają. Aha zapomniałam też o jednej sprawie, mianowicie o tym że moja babcia jest po szpitalu i właściwie ja (zarówno jak i mój facet) jej pomagamy w pracach domowych, zakupach itd bo sama sobie często nie daje rady. Czy to może być prawną podstawą do mojego pobytu?
autorkaposta autorkaposta
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[05.06.11, 11:32]
ahaa jeszcze jedno w akcie notarialnym pisze jedynie że ma prawo dozywotniego użytkowania nieruchomości.
autorkaposta autorkaposta
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[05.06.11, 13:09]
Nie mogą brać pieniedzy za wynajem. Nie są włascicielami w ksiegach wieczystych. Dopiero po smierci babki. Mają jedynie akt notarialny. Pełnia role właścicieli. Dożywotnie użytkowanie babki i opieka nad darczyńcą należy tylko i wyłącznie do Obdarowanych czyli do osób uzwględnionych na akcie notarialnym.Nie do Ciebie. To ,ze bedziesz się opiekować babka nie daje ci zadnych podstaw do nieruchomosci. Akt notarialny został podpisany i w nim napisane jak ta opieka ma polegac nad babką. Gdyby nie opiekowali się nią,zaniedbywali nagminnie moze nawet im darowiznę babka odebrać,jezeli będą poważne zaniedbania. Jezeli chodzi o lek to kupiony jest nielegalnie i nie musi miec w składzie podanych faktyczne składników, powiadomic prokuraturę, niech z urzędu sie tym zajmą. Co do tego ma inspekcja farmaceutyczna to nie jest nasz lek jezeli u nas jest zakazany i nie dopuszczony do handlu. Tylko sanepid.Smutne ale nie masz żadnych praw do tej nieruchomosci jak bedą ciebie chcieli wyrzucić to tylko eksmisja sadowna i mieszkanie zastępcze.
Arim Arim
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[05.06.11, 18:06]
a czy osoba która ma prawo dozywotniego użytkowania może wynająć komukolwiek dom/mieszkanie czy prawo do tego mają właściciele w akcie darowizny? UŻYTKOWANIE Jest to prawo do używania rzeczy cudzej i pobierania z niej pożytków. Użytkowanie jest niezbywalne, można natomiast rzecz wydzierżawić lub oddać w najem. Użytkownik jest zobowiązany do wykonywania swego prawa zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki i powinien rzecz zachować w należytym stanie. Gdy użytkowanie obejmuje zespół środków produkcji, to użytkownik może w granicach prawidłowej gospodarki zastępować poszczególne składniki innymi. Użytkownik jest odpowiedzialny za wszelki uszczerbek wyrządzony wskutek odstąpienia od zasady prawidłowej gospodarki. Zgodnie z ogólną zasadą użytkownik nabywa prawo własności pożytków rzeczy z chwilą ich odłączenia (np. prawo do owoców po zdjęciu ich z drzewa). Na użytkowniku ciąży obowiązek napraw i innych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem rzeczy. Użytkowanie ustanowione na rzecz osoby fizycznej wygasa najpóźniej ze śmiercią użytkownika. ^^ z samej definicji wynika że prawo do wynajęcia komus mieszkania ma babcia autorki posta, no nie?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[14.07.11, 22:41]
gość A.
Faktycznie Arim, nie masz dnia :).Właścicielami nieruchomości są rodzice autorki posta. Przecież otrzymali je w darowiźnie. Babcia zapewniła sobie prawo dożywocia. (nie mylić z użytkowaniem wieczystym) Jego warunki powinny być określone w akcie notarialnym. Jeśli nie ma stosujemy kodeks cywilny.W mojej opinii właściciele mieszkania nie muszą godzić się na korzystanie z niego przez osoby nie wymienione w akcie notarialnym. To tylko tym osobom (babci) mają zapewnić mieszkanie, często także utrzymanie i opiekę.W opinii lekarzy lek adipex może być niebezpieczny. Zawiera pochodne amfetaminy. Tak jak amfetamina dodaje "kopa" i energii. Nie powinny go zażywać w ogóle osoby z nadciśnieniem tętniczym, ze skłonnością do depresji. Stwierdzono po jego używaniu próby samobójcze, między innymi z tych przyczyn jest niedozwolony w Polce.
Jakie prawo dożywocia?!! Czymś innym jest dożywocie, użyczenie, użytkowanie i użytkowanie wieczyste. O Boże co za ignoranci prócz jednej osoby się wypowiadają w tym temacie.
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.