Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 46512

Liczba odpowiedzi: 236608

(5 odpowiedzi)
Agata Pytanie zadaje: Agata [26.09.11, 14:53]

Dożywotnia służebność osobista

Witam!
Moi rodzice darowali mojemu bratu działkę, oraz to co się na niej znajduje tj. dom i budynki gospodarcze. Ja, oraz moje dwie siostry dostałyśmy dożywotnią służebność osobistą polegającą na prawie do bezpłatnego mieszkania w budynku mieszkalnym oraz korzystania z pomieszczeń gospodarczych.
Obecnie chcielibyśmy z mężem otworzyć działalność gospodarczą w pomieszczeniu jednego z budynków gospodarczych i nie wiem czy mój mąż ma takie samo prawo co ja do korzystania z tego budynku. Drugie pytanie dotyczy mojego rodzeństwa, mianowicie czy powinniśmy spisać z nimi jakąś umowę (sami, w obecności notariusza) dotyczącą tegoż budynku.
bardzo proszę o odpowiedź.
pozdrawiam
Agata Drozd


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[26.09.11, 15:45]
Jak sama nazwa mowi, sluzebnosc jest OSOBISTA CZYLI PRZYSŁUGUJE DANEJ OSOBIE. Jeśli w akcie darowizny/testamencie nie ma wpisanego Pani meza, to jemu ona NIE PRZYSŁUGUJE. Służebność osobista jest niezbywalna. Nie można przenosić uprawnienia do ich wykonywania.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[26.09.11, 16:00]
Mój mąż nie jest objęty służebnością ale wchodząc w związek małżeński wydaje mi się że obowiązuje nas wspólnota majątkowa. Czy się mylę? Co mam, w taki układzie, zrobić z prawami mojego rodzeństwa do tego budynku? (chcę uniknąć sytuacji, że za kilka lat któreś z nich nam powie, że ma takie samo prawo do budynku) Jakiego rodzaju umowę z nimi spisać, żeby sie prawnie zabezpieczyć?
Agata Agata
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[26.09.11, 16:19]
Prawo do budynku ma brat wy macie tylko prawo mieszkania w nim.Brat jest właścicielem i osobą decydującą o wszystkim. Po śmierci rodziców możecie wystąpić o Zachowek tz, ty możesz wystąpić jako córka wraz ze swoimi siostrami od spadkobiercy czyli brata. Mąż nie ma nic do tego, wspólność majątkowa wasza to całkiem inna sprawa nie mająca nic wspólnego z darowizna na brata. Tobie przysługuje tylko Zachowek/ ma formę pieniężną i możliwość mieszkania w tym budynku. Nie jesteś w ogóle na prawach żadnych. Spadkobiercą jest twój brat. Brat może wyrazić zgodę na otworzenie działalności gospodarczej na terenie ,,jego,, darowizny.Brat ma akt notarialny. Ty masz jedynie prawo mieszkać za darmo. Siostry są na takich samych prawach co ty. /prawie żadnych/ Po śmierci rodziców należy wam się Zachowek.
Arim Arim
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[26.09.11, 16:56]
Tak więc jaką umowę mam spisać z bratem? Dzierżawy? (ale za ile skoro w akcie notarialnym jest zapis, że mam prawo bezpłatnie korzystać z wszystkich budynków, w tym z tego, który mnie interesuje).
Agata Agata
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[26.09.11, 18:59]
Uprawnienie przysługuje tylko tobie (i reszcie rodzeństwa) a nie mężowi. Ten owszem, może wraz z tobą tam zamieszkiwać i korzystać z owych pomieszczeń i budynków ale nie w oparciu o małżeńską wspólność majątkową, lecz o przepisy o służebności mieszkania a konkretnie art. 301 par. 1 k.c. Niech mąż zawrze z właścicielem (bratem) umowę. Może być dzierżawy albo najmu (ale najmu tylko jeśli nie chce pobierać pożytków z owych budynków a tylko z nich korzystać). Nie musi (choć może) być notarialna, może być pisemna.
linerdv   linerdv
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.