Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 53101

Liczba odpowiedzi: 276712

(1 odpowiedź)
gość Pytanie zadaje: gość [10.01.09, 18:36]

Zasiłek pielęgnacyjny przy rencie

Czy należy zwrócić GOPS-owi pobrany zasiłek pielęgnacyjny, który początkowo wypłacał tylko GOPS, a później równolegle (nastąpiła zmiana przepisów o czym nie wiedział rencista) GOPS i ZUS?
Adnotację ZUS, przy kolejnej decyzji dotyczącej przyznania renty odnośnie przysługiwania dodatku pielęgnacyjnego, rencista odebrał jako zwolnienie od stawienia się w Starostwie celem orzeczenia stopnia niepełnosprawności. Za pierwszym razem w taki właśnie sposób uzyskał prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Nie wiedział, że ZUS dolicza do renty taki dodatek i nie powiadomił GOPS-u o tym fakcie. W konsekwencji pobierał przez półtora roku zasiłek pielęgnacyjny z dwóch źródeł równolegle.
Wzrost wysokości renty zbiegł się ze zmianą grupy inwalidzkiej i rencista nie skojarzył tego faktu z doliczaniem dodatku, tylko wiązał to ze zmianą grupy. Natomiast zapis, że "należy się dodatek pielęgnacyjny" odczytał tak, że nie trzeba już występować dodatkowo do Starostwa o ustalenie stopnia niepełnosprawności, bo zrobił to tym razem ZUS. Rencista nie wiedział też, że ZUS wziął na siebie wypłacanie tego zasiłku.
Czy w związku z tym należy zwrócić pobrany zasiłek wypłacany przez GOPS, jeśli równolegle wypłacał go ZUS?
Dziękuję! Czula


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[03.12.10, 11:46]
czy jest mozliwa nadpłata zasiłku pielegnacyjnego
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.