Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 46533

Liczba odpowiedzi: 236608

(6 odpowiedzi)
eldocent Pytanie zadaje: eldocent [26.06.13, 16:55]

Odstapienie od umowy OC

Czy moge wypowiedziec umowe OC z zeszlego roku, ktora ulegla prolongacie 8 dni temu (czyli tzw. automatyczne przedluzenie) powolujac sie na zawarcie tej prolongaty poza oddzialem firmy (czyli cos jak odstapienie od umowy kupna przez internet)? Wykupilem ubezpieczenie OC na ten rok i zapomnialem, ze stara umowa ulega przedluzeniu. Wiem, ze moge wypowiedziec stara umowe powolujac sie na art. 28a, ale wtedy musze zaplacic za te pare dni. NIby nic wielkiego, ale to moje pieniadze i za darmo ich nie dostaje. Pozdrawiam.


Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(0 - 3)
0%
[26.06.13, 22:03]
Miałeś 1 dzień na wypowiedzenie umowy. Została przedłużona automatycznie. Płacisz za dwie. Reguły te są inne w odniesieniu do umów zawartych do 10 lutego 2012 r., a inne w stosunku do umów zawartych od 11 lutego 2012 r. Rozróżnienie to wynika z nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, która weszła w życie 11 lutego 2012 r. Zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK spowodowały, że problem podwójnego ubezpieczenia ma różne rozwiązania w zależności od tego kiedy umowa ubezpieczenia została zawarta. Inny stan prawny dotyczy umów ubezpieczenia zawartych do 10 lutego 2012 r., a inny umów zawartych od 11 lutego 2012 r.Zgodnie z art. 28 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124, poz. 1152) w brzmieniu obowiązującym do 10 lutego 2012 r. „Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest możliwość wystąpienia z żądaniem zapłaty składki przez każdy z zakładów ubezpieczeń. Innymi negatywnymi skutkami takiego stanu rzeczy jest również niemożliwość wcześniejszego lub znaczne utrudnienie (przed upływem dwunastomiesięcznego okresu) rozwiązania automatycznie zawartej na kolejne 12 miesięcy umowy ubezpieczenia, co wynika z kolei z art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych,
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[26.06.13, 22:24]
Wiem, ze moge wypowiedziec stara umowe powolujac sie na art. 28a..........ty nie znasz treści tego art.28 i jesteś zielony . Płacisz za 12 miesięcy zawartej automatycznie umowy. Przepisy trzeba umieć czytać.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 1)
67%
[27.06.13, 08:46]
gość
Wiem, ze moge wypowiedziec stara umowe powolujac sie na art. 28a..........ty nie znasz treści tego art.28 i jesteś zielony . Płacisz za 12 miesięcy zawartej automatycznie umowy. Przepisy trzeba umieć czytać.
sam zielony jestes, gosciu. Przedmowca rowniez. Nie tylko przepisy, pytanie tez trzeba umiec czytac - pytalem czy moge wypowiedziec umowe poniewaz zostala 'zawarta' lub 'przedluzona' poza siedziba firmy. Wprowadzacie ludzi w blad piszac, ze nie moge odstapic od umowy. Jesli jest zawarta po 1 lutego 2012 to moge: " jeżeli nie dokonamy wypowiedzenia (zatem z mocy prawa zawrze się nowa umowa ubezpieczenia z dotychczasowym ubezpieczycielem) i zawrzemy umowę z nowym zakładem ubezpieczeń, oba zakłady ubezpieczeń będą mogły żądać od nas zapłaty składki; w takim przypadku mamy możliwość rozwiązania umowy ubezpieczenia zawartej automatycznie płacąc jedynie za czas faktycznie udzielanej ochrony (tj. do momentu złożenia wypowiedzenia)". Link do strony: http://rzu.gov.pl/skargi/najcz(...)nicznych__20876 LInk nr 2, do rzetelnego forum: http://forumprawne.org/ubezpie(...)e-umowy-oc.html
eldocent eldocent
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[27.06.13, 12:18]
to życzę powodzenia poczytaj art. 33 ustawy
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[27.06.13, 12:22]
Zgodnie bowiem z dyspozycją art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, rozwiązanie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych możliwe jest jedynie w ściśle określonych przypadkach,..........a ty tylko zapomniałeś a tam takiego warunku nie ma. sam podajesz link.. nie potrafisz czytać niestety prawa
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[27.06.13, 14:47]
widze, ze nie doczekam sie odpowiedzi na zadane pytanie. Zamiast tego dwoch agentow ubezpieczeniowych kloci sie ze mna, odbiegajac od tematu. Jeszcze raz: czy ktos probowal kiedys rozwiazac umowe prolongowana powolujac sie na zawarcie umowy poza siedziba firmy? Czy ktos wpadl kiedys na taki pomysl i probowal go zrealizowac? pomysl juz nieaktualny ze wzgledu na ww. zmiany w prawie - ale chcialbym wiedziec. Poza tym - od lutego 2012 MOZNA rozwiazac umowe OC ktora byla zawarta po lutym 2012 i nastepnie prolongowana. Wiele jest na ten temat w necie, dlatego wasze dywagacje i zyczenia powodzenia to bzdury i strata czasu. Dzwonilem dzis do firmy Gothaer spytac, czy maja moze gotowe druki na ta okolicznosc - i jest "Wypowiedzenie umowy zawartej w trybie klauzuli prolongacyjnej", ponizej link: http://www.gothaer.pl/pl-formularze-i-druki pozdrawiam
eldocent eldocent
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.