Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 46512

Liczba odpowiedzi: 236608

Kategoria: Prawo spadkowe
(4 odpowiedzi)
gość Pytanie zadaje: gość [08.07.13, 12:10]

Dziedziczenie długu.

Witam. Mam pytanie dotyczące dziedziczenia długu po zmarłym rodzicu. Mój ojciec zmarł ponad 2 lata temu. Nie przeprowadzaliśmy żadnej sprawy spadkowej. Tata przed śmiercią zaciągnął kredyt a jako, że miał wspólnotę majątkową z mamą to na nią spadł obowiązek spłaty zadłużenia. Z którego się nie wywiązuje, zaznaczę, że ma stały dochód w postaci renty rodzinnej. Dowiedziałam się, że ostatnio dostała pismo z banku w którym było napisane, że możliwa jest egzekucja komornicza. Czy jest możliwe aby komornik domagał się zwrotu pieniędzy ode mnie i mojego brata? Oboje mamy stały dochód.

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[18.07.13, 21:47]
gość
Mój ojciec zmarł ponad 2 lata temu.......Po śmierci ojca mieliście 6 miesięcy na odrzucenie spadku z długami, to teraz płacicie. Jak sprawa trafi do sądu to będziecie wszyscy równo obciążeni. art. 1015 kc § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. § 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
gość gość
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(2 - 0)
100%
[08.07.13, 12:35]
Mój ojciec zmarł ponad 2 lata temu.......Po śmierci ojca mieliście 6 miesięcy na odrzucenie spadku z długami, to teraz płacicie. Jak sprawa trafi do sądu to będziecie wszyscy równo obciążeni. art. 1015 kc § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. § 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 1)
67%
[08.07.13, 16:50]
Obowiązek spłaty zadłużenia spadł również na Ciebie i Twojego brata, a nie tylko na mamę jak piszesz. Mieliście z bratem 6 miesięcy od momentu śmierci ojca, aby spadek odrzucić. Ne zrobiliście tego więc musicie również spłacać.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[18.07.13, 21:47]
gość
Mój ojciec zmarł ponad 2 lata temu.......Po śmierci ojca mieliście 6 miesięcy na odrzucenie spadku z długami, to teraz płacicie. Jak sprawa trafi do sądu to będziecie wszyscy równo obciążeni. art. 1015 kc § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. § 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[25.07.13, 00:35]
Spokojnie - Każdy spadkobierca odpowiada w granicach swojego procentu . Matka także a na dodatek jako wdowa odpowiada z racji pozostawania we wspólnocie , zreszta wątpię żeby nie podpisywała się pod kredytem . Komornik przyjdzie najpierw do niej Nadto bank nie dobierze się do was bez wyroku sądu a tam możecie wystąpić z roszczeniem wzajemnym naprzykład jeżeli ojciec miał swoje lata a bank dał mu kredyt na nadmiernie długi czas to oznacza ,że godził się co najmniej na to ,że tego kredytu od ojca nie odzyska i zakładał ,że wyrwie to spadkobiercom a to już jest inna sprawa jak spadkowa bo osoba prawna odpowiada za czyny osób fizycznych które ją reprezentują i vice -wersa. W każdym razie nie zwracajcie się do Banku z żadnymi prośbami o umorzenia lub raty bo tym uznacie dług o czym ci doradzacze powyżej jakoś nie piszą.
tadeusz tadeusz
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.