Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 46533

Liczba odpowiedzi: 236608

(18 odpowiedzi)
gość Pytanie zadaje: gość [25.07.13, 11:38]

ŚLUB A RENTA RODZINNA

Witam,mam pytanie,chcemy z chłopakiem wziąźć ślub ale mam mały dylemat. Otrzymuję po moim zmarłym ojcu rentę rodzinną,pytanie czy jeśli wyjdę za mąż to ją utracę? Z góry dziękuję za pomoc.

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(7 - 5)
58%
[25.07.13, 18:43]
Pobieranie przez Panią renty rodzinnej nie ma żadnego związku ze zmianą stanu cywilnego, jeżeli spełnione są warunki podane w art. 68 ust. 1 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r., nr 39, poz. 353). Przepis art. 68 ust. 1 ustawy stanowi: „Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i przysposobione mają prawo do renty rodzinnej: 1.do ukończenia 16 lat, 2.do ukończenia nauki w szkole , jeżeli przekroczyły 16 lat życia , nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo 3.bez względu na wiek , jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy w okresie o którym mowa w punkcie 1 lub 2”. Ustawodawca w tym artykule nie stawia zatem innych wymagań , poza kontynuowaniem nauki. Jeżeli po wyjściu za mąż nadal będzie się Pani uczyć, wówczas renta rodzinna będzie przez oddział ZUS w dalszym ciągu wypłacana. Pozdrawiam
gość gość
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(4 - 5)
44%
[25.07.13, 12:01]
Tak, utracisz ją.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 4)
33%
[25.07.13, 13:32]
Albo mąż albo renta.
wiesław wiesław
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(7 - 5)
58%
[25.07.13, 18:43]
Pobieranie przez Panią renty rodzinnej nie ma żadnego związku ze zmianą stanu cywilnego, jeżeli spełnione są warunki podane w art. 68 ust. 1 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r., nr 39, poz. 353). Przepis art. 68 ust. 1 ustawy stanowi: „Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i przysposobione mają prawo do renty rodzinnej: 1.do ukończenia 16 lat, 2.do ukończenia nauki w szkole , jeżeli przekroczyły 16 lat życia , nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo 3.bez względu na wiek , jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy w okresie o którym mowa w punkcie 1 lub 2”. Ustawodawca w tym artykule nie stawia zatem innych wymagań , poza kontynuowaniem nauki. Jeżeli po wyjściu za mąż nadal będzie się Pani uczyć, wówczas renta rodzinna będzie przez oddział ZUS w dalszym ciągu wypłacana. Pozdrawiam
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(3 - 4)
43%
[25.07.13, 19:41]
Niestety ale nie. Wyjdzie za mąż i utraci prawo do renty jak nie ma lat 25 i się uczy. Mąż przejmie opiekę nad żoną. To jest tak oczywiste ,ze ZUS nie musi o tym pisać. Wniosek jak się uczysz lub studiujesz wstrzymaj się z zawarciem związku małżeńskiego. Tak samo alimenty przestają obowiązywać.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(4 - 4)
50%
[25.07.13, 20:55]
Zakładam, że pobiera Pani rentę rodziną po zmarłym rodzicu. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 68 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym renta może być pobierana do 25 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki, a jeśli 25 lat ukończy Pani na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to rentę się pobiera do końca tego roku. Brak jest przepisu, który wyłączyłby uprawnienie do renty rodzinnej z uwagi na zamążpójście. Wdowie po ponownym zamążpójściu zabiorą ale nie dziecku które kontynuuje naukę.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 1)
50%
[26.07.13, 19:51]
gość
Zakładam, że pobiera Pani rentę rodziną po zmarłym rodzicu. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 68 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym renta może być pobierana do 25 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki, a jeśli 25 lat ukończy Pani na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to rentę się pobiera do końca tego roku. Brak jest przepisu, który wyłączyłby uprawnienie do renty rodzinnej z uwagi na zamążpójście. Wdowie po ponownym zamążpójściu zabiorą ale nie dziecku które kontynuuje naukę.
Jak dziecko wyjdzie za mąż renta i lub alimenty się nie należą
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 1)
0%
[26.07.13, 20:09]
Poczekaj z tym za mąż pójściem do lat 25 jak się uczysz rzecz jasna. Kasa się przyda.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[27.07.13, 11:46]
gość
WITAM JA MIALAM 17LAT JAK WYSZLAM ZA MAZ I POBIERALAM RENTE PO MOIM ZMARLYM OJCU DO DO 25 ROKU ZYCIA
widać dajej jesteś głupia, a kto ci dał slub 17 letniej w ciązy byłaś, uczyłaś się lub studiowałaś
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[27.07.13, 11:47]
http://www.zus.pl/pliki/ulotki/rentaro.pdf masz stronę ZUS i czytaj
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[27.07.13, 11:50]
gość
gość
WITAM JA MIALAM 17LAT JAK WYSZLAM ZA MAZ I POBIERALAM RENTE PO MOIM ZMARLYM OJCU DO DO 25 ROKU ZYCIA
widać dajej jesteś głupia, a kto ci dał slub 17 letniej w ciązy byłaś, uczyłaś się lub studiowałaś
może 17 lat temu były inne przepisy w co wątpię
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[27.07.13, 18:49]
gość
gość
Zakładam, że pobiera Pani rentę rodziną po zmarłym rodzicu. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 68 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym renta może być pobierana do 25 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki, a jeśli 25 lat ukończy Pani na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to rentę się pobiera do końca tego roku. Brak jest przepisu, który wyłączyłby uprawnienie do renty rodzinnej z uwagi na zamążpójście. Wdowie po ponownym zamążpójściu zabiorą ale nie dziecku które kontynuuje naukę.
Jak dziecko wyjdzie za mąż renta i lub alimenty się nie należą
To stare dziecko już nie będzie dzieckiem tylko pełnoletnią kobietą za którą odpowiada mąż. Jak się dojrzało do zamęścia nie jest się dzieckiem.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 2)
33%
[27.07.13, 22:44]
Ale chociaż ktoś jest dorosły to nadal jest czyimś dzieckiem. A odnośnie tematu to ci którzy pisza że utraci rentę bardzo się mylą. To że dziewczyna wyjdzie za mąż nie oznacza że tym samym rentę straci. Piszecie że utraci rentę a nie powołujecie się na żaden przepis. Bo nie ma takiego przepisu. Jest przepis że musi się uczyć aby otrzymać świadczenie a o tym że utraci rentę gdy wyjdzie za mąż.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[06.09.13, 23:19]
gość
Ale chociaż ktoś jest dorosły to nadal jest czyimś dzieckiem. A odnośnie tematu to ci którzy pisza że utraci rentę bardzo się mylą. To że dziewczyna wyjdzie za mąż nie oznacza że tym samym rentę straci. Piszecie że utraci rentę a nie powołujecie się na żaden przepis. Bo nie ma takiego przepisu. Jest przepis że musi się uczyć aby otrzymać świadczenie a o tym że utraci rentę gdy wyjdzie za mąż.
Litości.....to jest jednoznaczne zadzwoń do ZUS,
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[22.04.14, 08:27]
Ja rozmawiałam z panią w ZUSie i powiedziala mi ze jak wezme ślub nic sie nie zmieni i bede dalej miala rete
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(1 - 0)
100%
[12.05.14, 17:23]
Ja dziś byłam z Zusie i dowiedziałam się że jeśli wyjdę za mąż to rente nadal będę otrzymywać jeżeli oczywiście będę kontynuowała nauke.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[20.06.14, 14:10]
Ja mam inny problem. Mam 55 lat. Pracuję i otrzymuję rentę rodzinną po mężu. Czy jak wyjdę ponownie za mąż to stracę rentę, czy ktoś to wie?
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[12.07.14, 12:41]
Normalnie z niektórych ludzi są debile a zwłaszcza os która napisała o 17 letniej kobiecie wystarczy zgoda a po 2 będąc w ciąży już się stała osobą pełnoletnią w świetle prawa wiedz proszę nie pisać głupot jak ktoś nie wie i lepiej niech pójdzie do szkoły.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[03.11.14, 20:42]
gość
Ja mam inny problem. Mam 55 lat. Pracuję i otrzymuję rentę rodzinną po mężu. Czy jak wyjdę ponownie za mąż to stracę rentę, czy ktoś to wie?
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.