Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 53101

Liczba odpowiedzi: 276712

Kategoria: Prawo spadkowe
(26 odpowiedzi)
Mariola Pytanie zadaje: Mariola [08.03.09, 14:24]
Tagi: testament

Testament

Jak powinno wygladac prawidlowe sporzadzenie testamentu, i przy kim powinno byc sporzadzony zeby byl wazny? Z góry dziekuje za pomoc

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(17 - 5)
77%
[12.03.09, 13:14]
chyba nie trudno zgadnąć, że pisząc że testament musi być sporządzony własnoręcznie miałem na myśli testament holograficzny... nie notarialny, a już na pewno żaden z form szczególnych... a że najprościej jest spisać swoją wolę własnoręcznie, bo jak każdy wie wystarczy długopis i kartka, nawet świadkowie nie są potrzebni, w przeciwieństwie do wszelkich testamentów szczególnych. nic nie kosztuje w przeciwieństwie do testamentu notarialnego.
JOKER   JOKER
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[20.09.17, 14:02]
W takich sprawach to najlepiej do notariusza. Tutaj jest bardzo dobry i zna się na rzeczy, doradzi konkretnie https://www.notariusz-brzesko.pl/ . Szczególnie jeśli chodzi o spisanie testamentu. Tutaj notariusz jest niezbędny. Prawo spadkowe nie jest tak oczywiste jak nam się wydaje.
aska aska
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[30.04.16, 22:44]
Najlepiej w tej sprawie udać się o pomoc do prawnika. Ja ze swojej strony polecam adwokat Laskowską. Naprawdę się zna na przepisach, świetnie się spawdziła i dotrzymała terminu
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[01.07.14, 12:21]
Nic konkretnego nie mają. Do chrzanu ta witryna.
Wiem, ze można sporzadzxić testament z poleceniem.
Wy nie mozecie w czymkolwiek pomóc
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[27.07.13, 13:43]
Szerzej opisany temat o spadkach i testamentach znajdzie tutaj: http://spadek-i-spadkobierca.blogspot.com/
mmllmm   mmllmm
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[18.04.11, 19:25]
mam pytanie jesli moja babcia ma mieszkanie i jest zapisane na mnie ale nie ma testametu to jak go spisze przy sasiadce to on sie bedzie liczyl ? czy nie ? bo juz zglupialam :))
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[23.03.09, 13:13]
Czy kolor tuszu długopisu jakim sporządza się testament własnoręcznie napisany jest obojętny dla jego waz, ności ? Słyszałem, że kolor czarny jest niedopuszczalny, chociaż w kc tego nie przeczytałem !
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(6 - 1)
86%
[12.03.09, 15:18]
Joker, że tak powiem skoro na myśli miałeś "testament holograficzny nie notarialny a już na pewno żaden z form szczególnych" to podzielam w pełni punk widzenia. Naprawdę trudno zgadnąć i zapewne nie chodzi o zgadywanie co kto ma na myśli przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie zawierające ograniczone informacje. Grabula i pełna zgoda po udzieleniu dodatkowej informacji. Pozdrawiam.
majonez   majonez
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(17 - 5)
77%
[12.03.09, 13:14]
chyba nie trudno zgadnąć, że pisząc że testament musi być sporządzony własnoręcznie miałem na myśli testament holograficzny... nie notarialny, a już na pewno żaden z form szczególnych... a że najprościej jest spisać swoją wolę własnoręcznie, bo jak każdy wie wystarczy długopis i kartka, nawet świadkowie nie są potrzebni, w przeciwieństwie do wszelkich testamentów szczególnych. nic nie kosztuje w przeciwieństwie do testamentu notarialnego.
JOKER   JOKER
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(8 - 6)
57%
[12.03.09, 12:06]
Ustawodawca chcąc uszanować ostatnią wolę spadkodawcy wyrażoną w testamencie, oddał do dyspozycji spadkodawcy kilka form testamentu o zróżnicowanych wymogach formalnych. Spadkodawca-testator może więc wybierać odpowiednią, najbardziej odpowiadającą mu formę testamentu.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(4 - 5)
44%
[12.03.09, 11:54]
Przepis art. 60 k.c. ma zastosowanie do testamentu. Testator może zatem wolę swą wyrazić w sposób dowolny, a prawo powinno to szanować. Pozostaje jednak problem granic tej swobody. Wydaje się, że w tym względzie nie można sformułować żadnych ogólnych reguł i to czy została zachowana przesłanka "ustności", można ustalać tylko na podstawie okoliczności konkretnego przypadku. Bezpodstawne jest zatem twierdzenie iż testament musi być napisany własnoręcznie.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(6 - 5)
55%
[12.03.09, 10:56]
celem uściślenia... do GOŚCIA który neguje moje posty i twierdzenie co do wymogu sporzedzenia testamentu własnoręcznie. Niezbecka Elżbieta komentarz LEX 2008 Komentarz do art.949 kodeksu cywilnego (Dz.U.64.16.93), [w:] A. Kidyba (red.), E. Niezbecka, Kodeks cywilny. Komentarz. Tom IV. Spadki, LEX, 2008. Stan prawny: 2008.06.01 Testament holograficzny jest podstawową formą testamentu zwykłego. Forma ta jest powszechnie dostępna dla osób, które umieją czytać i pisać, a jego konstrukcja opiera się na dość rygorystycznie traktowanych przesłankach formalnych, które muszą być zachowane pod rygorem nieważności (ad solemnitatem), a mianowicie do swej ważności wymaga on sporządzenia pismem ręcznym testatora, podpisania oraz - w zasadzie - opatrzenia datą. Tylko dwie pierwsze przesłanki są traktowane przez ustawodawcę w sposób bezwzględny, ich naruszenie powoduje zawsze nieważność testamentu, naruszenie zaś przesłanki trzeciej nie zawsze prowadzi do nieważności testamentu. 2. W świetle art. 949 § 1 k.c. testament holograficzny musi być sporządzony w całości pismem ręcznym testatora. Użyte w ustawie sformułowanie "pismem ręcznym" oznacza, że osoba sporządzająca testament musi go w całości napisać własnoręcznie, przy czym może to być dokument sporządzony ręką, a jeżeli dana osoba jest kaleką w sposób zwykle przez nią używany, np. nogą, ustami czy protezą, byleby tylko wymóg własnoręczności został zachowany. Tym samym wykluczone jest użycie jakichkolwiek urządzeń technicznych służących do pisania, maszyny do pisania, komputera, pisma Brille’a. wybaczcie, ze użyłem funkcji kopiuj- wklej, ale nie moge juz zdzierżyć braku wiedzy co u niektórych osób tu się wypowiadających i próbujących udowodnić, że to oni mają rację. nie problem wkleić przepisy z KC... widać problem w ich interpretacji. przykra sprawa!!
JOKER   JOKER
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(5 - 10)
33%
[12.03.09, 10:52]
gość
Ka zdy testament mozna podwazyc. Nawet notarialny. Wystarczy ze strona sporu udowodni ze osoba sporzadzajaca testament nie byla w pelni swiadoma, lub nie miala swobody decyzji podczas spisywania. Wlasnie bujam sie z taka sprawa 8 rok, jesli chcesz miec pewnosc ze bedzie spo twojej mysli , zrob darowizne zastrzegajac sobie pewne prawa do momentu smierci. Pozdrawiam M.
Okoliczność, że testament został sporządzony w formie aktu notarialnego, nie stoi na przeszkodzie udowadnianiu jego nieważności, przewidzianej w przepisie art. 945 k.c. Nie stoi na przeszkodzie by zasięgnąć opinii biegłego( lek. psychiatry). To że osoba, której opinia miałaby dotyczyć, nie żyje, w wydaniu opinii nie przeszkadza. Może spadkodawca cierpiał na psychozę starczą - otępienie miażdżycowe, chroniczny alkoholizm powodujące zaburzanie psychiczne.Dobrze by było mieć dokumentację lekarską z Przychodni. Dla udowodnienia stanu psychicznego spadkodawcy należało przedstawić opinię biegłego lekarza psychiatry , może świadków. Pominięcie przez Sąd wskazanych środków dowodowych(jak mniemam) powodowało przeciąganie się sprawy w czasie Nie wyjaśnione okoliczności na korzyść strony powołującej te dowody, stanowi rażące naruszenie art. 217 § 2 k.p.c pozbawiające uczestniczkę możliwości wykazania zdolności testowania spadkodawcy. Nie dziwi mnie iż sprawa trwa tak długi okres czasu. Opinia biegłego wiele by pomogła a Sąd nie może jej nie uwzględnić.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(6 - 5)
55%
[12.03.09, 09:51]
gość
Ka zdy testament mozna podwazyc. Nawet notarialny. Wystarczy ze strona sporu udowodni ze osoba sporzadzajaca testament nie byla w pelni swiadoma, lub nie miala swobody decyzji podczas spisywania. Wlasnie bujam sie z taka sprawa 8 rok, jesli chcesz miec pewnosc ze bedzie po twojej mysli , zrob darowizne zastrzegajac sobie pewne prawa do momentu smierci. Pozdrawiam M.
Nieważny jest testament sporządzony w formie aktu notarialnego, jeżeli testator nie złożył oświadczenia woli, a tylko wcześniej przygotowany przez notariusza i spadkobiercę dokument - po jego odczytaniu - podpisał. Postanowienie SN I CR 156/92 1992.10.12 .
majonez   majonez
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(8 - 6)
57%
[12.03.09, 09:32]
Celem uściślenia: Nie przekopiowałem KC, tylko jedynie przepisy dot. testamentu. Z czytaniem szukaniem przepisów jest różnie, podobnie jak z ich interpretacją. Śpieszę wyjaśnić_chodziło mi o to czy pytanie dotyczyło testamentu zwykłego czy szczególnego gdyż to przy kim powinien być sporządzony jest między innymi od tego uzależnione. Nie zgadzam się z twierdzeniem JOKERA zawartym w pierwszej wypowiedzi na forum, iż testament zwykły MUSI być napisany własnoręcznie,. Spadkodawca MOŻE sporządzić testament ... _(art.949$1_)(_art 951$1.) -opatrzony datą.(949$2) -opatrzony podpisem.(951$2). Z treści testamentu powinno wynikać czy zawiera podstawienie, polecenie, wydziedziczenie czy z zapisem- w tej części zgadzam się z JOKEREM. Zadający GOSĆ pytał na wstępie "Jak powinno wygladac prawidlowe sporzadzenie testamentu,.." a to z treści testamentu nie wyniknie. By nie zaśmiecać tematu proponuję wczytać się w teść i nie ograniczać sie tylko do czytania. Pozdrawiam.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(7 - 9)
44%
[11.03.09, 20:34]
nie musiałes kopiować KC... ludzie umieją szukać i czytać, a takim wklejaniem zaśmiecasz tylko temat... oczywiście samo przeczytanie przepisów kodeksu nie świadczy o znajomości prawa w danym temacie... nie rozumiem o co Ci chodziło pisząc, że należy wskazać o który testament chodzi. !!!!!!!!!!!!!!! testament zwykły to testament zwykły: - spisany własnoręcznie, - opatrzony datą (w celu stwierdzenia czy spadkodawca miał pełną świadomość, pełną zdolność do czynności prawnych) - opatrzony włanoręcznym podpisem. a czy testament zawiera podstawienie, polecenie czy inne to wynika juz z treści testamentu!!
JOKER   JOKER
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(8 - 8)
50%
[10.03.09, 22:36]
Odpowiadając na pytanie "jak powinno wyglądać prawidłowe sporządzenie testamentu: (testamentu zwykłego) należy wskazać o który z n/w chodzi. -Testament z podstawieniem -Testament z poleceniem -Testament z wydziedziczeniem -Testament z zapisem. Czy też dotyczyć ma testamentu szczególnego (art 952KC): -Zawiadomienia Sądu o testamencie ustnym, którego treść nie została spisana.
majonez   majonez
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(8 - 5)
62%
[10.03.09, 22:13]
Oddział 2 Testamenty szczególne Art. 952. § 1. Jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. § 2. Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. § 3. W wypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków. Art. 953. Podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym można sporządzić testament przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków; dowódca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy, podając datę jej spisania, i pismo to w obecności świadków odczytuje spadkodawcy, po czym pismo podpisują spadkodawca, świadkowie oraz dowódca statku lub jego zastępca. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać pisma, należy w piśmie podać przyczynę braku podpisu spadkodawcy. Jeżeli zachowanie tej formy nie jest możliwe, można sporządzić testament ustny. Art. 954. Szczególną formę testamentów wojskowych określi rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości. Art. 955. Testament szczególny traci moc z upływem sześciu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego. Oddział 3 Przepisy wspólne dla testamentów zwykłych i szczególnych Art. 956. Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu: 1) kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych; 2) niewidomy, głuchy lub niemy; 3) kto nie może czytać i pisać; 4) kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament; 5) skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania. Art. 957. § 1. Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść. Nie mogą być również świadkami: małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia. § 2. Jeżeli świadkiem była jedna z osób wymienionych w paragrafie poprzedzającym, nieważne jest tylko postanowienie, które przysparza korzyści tej osobie, jej małżonkowi, krewnym lub powinowatym pierwszego lub drugiego stopnia albo osobie pozostającej z nią w stosunku przysposobienia. Jednakże gdy z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez nieważnego postanowienia spadkodawca nie sporządziłby testamentu danej treści, nieważny jest cały testament. Art. 958. Testament sporządzony z naruszeniem przepisów rozdziału niniejszego jest nieważny, chyba że przepisy te stanowią inaczej. I to tyle w tym temacie..
majonez   majonez
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(3 - 6)
33%
[10.03.09, 22:12]
Każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy zapoznać się z przepisami KC Dział I _Testament Może i grzeszę, ale dla dobra sprawy "cytat" z Ustawy. Kodeks Cywilny Tytuł III. ROZRZĄDZENIA NA WYPADEK ŚMIERCI DZIAŁ I. TESTAMENT Rozdział I Przepisy ogólne Art. 941. Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Art. 942. Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy. Art. 943. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Art. 944. § 1. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. § 2. Testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela. Art. 945. § 1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony: 1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli; 2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści; 3) pod wpływem groźby. § 2. Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku. Art. 946. Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień. Art. 947. Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu. Art. 948. § 1. Testament należy tak tłumaczyć, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy.
§ 2. Jeżeli testament może być tłumaczony rozmaicie, należy przyjąć taką wykładnię, która pozwala utrzymać rozrządzenia spadkodawcy w mocy i nadać im rozsądną treść.
Rozdział II
Forma testamentu
Oddział 1
Testamenty zwykłe
Art. 949. § 1. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.
§ 2. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.
Art. 950. Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Art. 951. § 1. Spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
§ 2. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, to należy zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.
§ 3. Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w sposób przewidziany w artykule niniejszym.
majonez   majonez
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(14 - 10)
58%
[10.03.09, 18:51]
GOSCIU... testament sporzadzany przez spadkodawcę musi być spisany własnoręcznie. to jest podstawowy warunek ważności takiego testamentu, obok daty spisania i podpisu. nie mówiłem o własnoręcznym testamencie notarialnym, który jak wiadomo sporządza notariusz, odczytuje go i podpisuje notraiusz i spadkodawca. widać masz kiepskiego adwokata skoro bójasz sie ze sprawa spadkowa 8 lat. I nie wprowadzaj ludzi w błąd co do spisania testamnetu na maszynie... BZDURA TOTALNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! taki testament z mocy prawa jest nieważny. odpuść sobie lepiej wypowiadanie się w kwestiach o któych nie masz pojęcia ;]
JOKER   JOKER
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(9 - 5)
64%
[10.03.09, 18:34]
Ka zdy testament mozna podwazyc. Nawet notarialny. Wystarczy ze strona sporu udowodni ze osoba sporzadzajaca testament nie byla w pelni swiadoma, lub nie miala swobody decyzji podczas spisywania. Wlasnie bujam sie z taka sprawa 8 rok, jesli chcesz miec pewnosc ze bedzie po twojej mysli , zrob darowizne zastrzegajac sobie pewne prawa do momentu smierci. Pozdrawiam M.
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.