Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 46533

Liczba odpowiedzi: 236608

Kategoria: Prawo spadkowe
(14 odpowiedzi)
bryndzus Pytanie zadaje: bryndzus [31.03.09, 17:13]

Darowizna na syna a zachowek dla drugiego niegodnego

Witam,
sprawa wygląda tak że po moich dziadkach do dziedziczenia uprawnieni są dwaj synowie ->mój ojciec i wujek...

mój wujaszek niestety dobrym człowiekiem nie jest, wystarczy powiedzieć że podpada bez problemu pod wszystkie 3 podpunkty Art. 1008 wiec żeby nie było problemu ze spadkiem dziadkowie zrobili darowiznę całej nieruchomości z dożywotnią służebnością na mojego ojca.

Plan jest taki żeby przerobic dom na hotelik, dobudować spory kawałek a starą część wyremontować porządnie...i tu pytanie

Czy wujaszek jest uprawniony do zachowku w takim wypadku? Jesli tak to kwotę się wylicza z wartości mieszkania w czasie darowizny(7.01.2005) czy z juz wyremontowanego mieszkania po odjęciu kosztów remontu ale na dzień rozliczania spadku?

i czy ewentualnie można będzie go wydziedziczyć już po smierci dziadków? (nie chcą mu nic zostawiać ale o wydziedziczeniu nie chcą słyszec bo im notariusz powiedział że wystarczy darowizna a to wiejscy ludzie)

faktem jest że na spłacanie jego długów wydali dużo więcej niż wyniósł by ten zachowek ale czy można coś udowodnić bez papierków? świadkowie pewnie by sie znaleźli a i spłacony ogromny rachunek to niezły dowód chyba.

z góry dzięki za pomoc

Pokaż odpowiedzi użytkownika (2)

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(24 - 1)
96%
[14.10.10, 10:45]
ale po rodzicach jest własnie troche inaczej, mieliśmy podobna sytuacje miedzy żona a córka należy jej się zachowek mimo że np. w testamencie jest napisane że cały swój dorobek oddaje zonie ale zachowek i tak musi być i tak:( niestety ale prawo czasem jest niesprawiedliwe a przy darowiźnie chyba nie ma prawa ten drugi ubiegać sie o darowiznę ale z tym remontem to ja bym poczekała do czasu przyjscia rzeczoznawcy bo od darowizny też jest podatek i im bardziej zniczony budynek tym na mniejszy podatek rzeczoznawca go wyceni
gość gość
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(31 - 28)
53%
[31.03.09, 18:10]
Jeśli dziadkowie za życia przepisali nieruchomość Twojemu tacie, to teraz Twój tata jest właścicielem i wujek nie ma prawa do nieruchomości nabytej poprzez darowiznę. Natomiast wujek miałby prawo do zachowku w wypadku gdy dziadkowie przekazaliby nieruchomość w testamencie. Po śmierci dziadków wujek nie ma prawa do nabytej przez Twojego tatę nieruchomość, gdyż została ona przekazana w akcie darowizny.
Bartosz   Bartosz
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(31 - 26)
54%
[31.03.09, 18:20]
a co z przepisami Art. 1000. § 1. Jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny. Art. 993. Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę.
bryndzus   bryndzus
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(28 - 29)
49%
[31.03.09, 18:24]
masa kra z tymi przepisami normalny czlowiek moze kręćka dostać... Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). § 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Art. 993. Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę.
bryndzus   bryndzus
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(18 - 15)
55%
[20.04.09, 22:23]
Zauważ: zachowek przysługuje tylko w wypadku testamentu. Ponieważ dziadek darował to nie będzie dziedziczenia w drodze testamentu (chyba , że ma jeszcze inne nieruchomości).
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(25 - 25)
50%
[18.11.09, 10:26]
należał by się zchowek gdyby niebyło klauzuli dożywocia
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(24 - 1)
96%
[14.10.10, 10:45]
ale po rodzicach jest własnie troche inaczej, mieliśmy podobna sytuacje miedzy żona a córka należy jej się zachowek mimo że np. w testamencie jest napisane że cały swój dorobek oddaje zonie ale zachowek i tak musi być i tak:( niestety ale prawo czasem jest niesprawiedliwe a przy darowiźnie chyba nie ma prawa ten drugi ubiegać sie o darowiznę ale z tym remontem to ja bym poczekała do czasu przyjscia rzeczoznawcy bo od darowizny też jest podatek i im bardziej zniczony budynek tym na mniejszy podatek rzeczoznawca go wyceni
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 1)
67%
[25.11.10, 14:30]
gość
Zauważ: zachowek przysługuje tylko w wypadku testamentu. Ponieważ dziadek darował to nie będzie dziedziczenia w drodze testamentu (chyba , że ma jeszcze inne nieruchomości).
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(13 - 20)
39%
[15.07.11, 11:05]
Bartosz
Jeśli dziadkowie za życia przepisali nieruchomość Twojemu tacie, to teraz Twój tata jest właścicielem i wujek nie ma prawa do nieruchomości nabytej poprzez darowiznę. Natomiast wujek miałby prawo do zachowku w wypadku gdy dziadkowie przekazaliby nieruchomość w testamencie. Po śmierci dziadków wujek nie ma prawa do nabytej przez Twojego tatę nieruchomość, gdyż została ona przekazana w akcie darowizny.
bzdura totalna, jeśłi darowizna zostala przekazana na rzecz jednego ze spadkobierców to zawsze, ZAWSZE należny będzie zachowek dla strony pominiętej
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(2 - 13)
13%
[15.09.11, 21:12]
gość
gość
Zauważ: zachowek przysługuje tylko w wypadku testamentu.Ponieważ dziadek darował to nie będzie dziedziczenia w drodze testamentu(chyba , że ma jeszcze inne nieruchomości).
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(20 - 21)
49%
[03.11.11, 17:36]
Jest nas 5-ro rodzeństwa,ojciec jeszcze za życia mamy jako darowizne przekazał siostrze dom.Mam zmarła w zeszłym roku,czy mnie jako najstarszej córce należy się zachówek
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(20 - 4)
83%
[06.11.11, 13:45]
gość
Jest nas 5-ro rodzeństwa,ojciec jeszcze za życia mamy jako darowizne przekazał siostrze dom.Mam zmarła w zeszłym roku,czy mnie jako najstarszej córce należy się zachówek
Jeśli była współwłasność to mógł przekazać siostrze tylko pół domu od którego można zażądać zachowku...druga połowa domu jest dziedziczona po mamie tylko przez spadkobierców do których ciotka nie należy...chyba że dom miał przed zawarciem związku małżeńskiego wtedy od całości zachowek...
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[14.04.12, 22:18]
gość
Bartosz
Jeśli dziadkowie za życia przepisali nieruchomość Twojemu tacie, to teraz Twój tata jest właścicielem i wujek nie ma prawa do nieruchomości nabytej poprzez darowiznę. Natomiast wujek miałby prawo do zachowku w wypadku gdy dziadkowie przekazaliby nieruchomość w testamencie. Po śmierci dziadków wujek nie ma prawa do nabytej przez Twojego tatę nieruchomość, gdyż została ona przekazana w akcie darowizny.
bzdura totalna, jeśłi darowizna zostala przekazana na rzecz jednego ze spadkobierców to zawsze, ZAWSZE należny będzie zachowek dla strony pominiętej
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[14.04.12, 22:25]
gość
Bartosz
Jeśli dziadkowie za życia przepisali nieruchomość Twojemu tacie, to teraz Twój tata jest właścicielem i wujek nie ma prawa do nieruchomości nabytej poprzez darowiznę. Natomiast wujek miałby prawo do zachowku w wypadku gdy dziadkowie przekazaliby nieruchomość w testamencie. Po śmierci dziadków wujek nie ma prawa do nabytej przez Twojego tatę nieruchomość, gdyż została ona przekazana w akcie darowizny.
bzdura totalna, jeśłi darowizna zostala przekazana na rzecz jednego ze spadkobierców to zawsze, ZAWSZE należny będzie zachowek dla strony pominiętej
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(0 - 0)
0%
[14.04.12, 22:26]
gość
Bartosz
Jeśli dziadkowie za życia przepisali nieruchomość Twojemu tacie, to teraz Twój tata jest właścicielem i wujek nie ma prawa do nieruchomości nabytej poprzez darowiznę. Natomiast wujek miałby prawo do zachowku w wypadku gdy dziadkowie przekazaliby nieruchomość w testamencie. Po śmierci dziadków wujek nie ma prawa do nabytej przez Twojego tatę nieruchomość, gdyż została ona przekazana w akcie darowizny.
bzdura totalna, jeśłi darowizna zostala przekazana na rzecz jednego ze spadkobierców to zawsze, ZAWSZE należny będzie zachowek dla strony pominiętej
chyba, ze w akcie notarialnym - umowie darowizny jest zaznaczone, ze darowizna ta została wyłaczona od obowiązku zaliczenia jej na schedę spadkową:) a po drugie wystarczy udać sie do notariusza i sporządzić testament w którym można wydziedziczyć dziecko przywołując jedną z przyczyn wydziedziczenia z art. 1008 KRO - należy jednak pamiętać, że w takiej sytacji zstępni wydziedziczonego mają prawo do zachowku
gość gość
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.