Prawo, podatki i urzędy.

Krew, pot i słone łzy.

Liczba pytań: 46512

Liczba odpowiedzi: 236608

Kategoria: Prawo spadkowe
(5 odpowiedzi)
gość Pytanie zadaje: gość [13.11.08, 09:00]

Prawo do zachowku

Witam , mam pytanie w sprawie zachowku . Czy prawo do zachowku przechodzi z rodziców na dzieci i czy istnieje jakieś przedawnienie w tej sprawie ?

Najlepsza odpowiedź
↑ ↓
(13 - 8)
62%
[13.11.08, 15:57]
Jeżeli rodzice zmarli lub są wydziedziczeni zachowek przechodzi na zstępnych czyli dzieci, wnuki. Prawo do zachowku przedawnia się po 3 latach od otwarcia testamentu. Pozdrawiam
gość gość
cytuj link zgłoś

Sortuj wg: najstarszych / najnowszych / najlepszych
Odpowiedzi
↑ ↓
(13 - 8)
62%
[13.11.08, 15:57]
Jeżeli rodzice zmarli lub są wydziedziczeni zachowek przechodzi na zstępnych czyli dzieci, wnuki. Prawo do zachowku przedawnia się po 3 latach od otwarcia testamentu. Pozdrawiam
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(32 - 10)
76%
[24.11.08, 11:32]
od otwarcia spadku chyba, bo zachowek może być należny także w przypadku dziedziczenia ustawowego
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(11 - 9)
55%
[16.08.10, 00:18]
Dziedziczymy z Ustawy i Testamentu, Wszyscy co oddziedziczyli z Testamentu są zobowiązani wypłacic Zachowek tym wszystkim co uzyskują prawo do niego na mocy Ustawy Dziedzicznenia. Jest to 1/2 tego co należałoby się z Ustawy gdyby nie bylo testamentu. Roszczenia do Zachowku maja termin 3 lata od dnia zatwierdzenia Spadku .Art.1007 par.1 Dziedziczenie Ustawowe. art.931 par.1 Powołane są z Ustawy dzieci Spadkodawcy oraz jego małżonek .Dziedziczą w równych częściach. Część przypadająca na małżonka nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku. Jeżeli dzieci nie dozyja otwarcia testamentu dziedziczą ich zstępni czyli wnuki Spadkodawcy. Wszystkie Darowizny czynione najbliższym nie maja terminu i wchodzą do schedy po zmarłym. Natomiast darowizny czynione obcym osobom mają termin do lat 10 ciu.
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(10 - 9)
53%
[22.10.10, 17:07]
a co w przypadku gdy jeden z małzonków umiera drugi zaś sprzedaje mieszkanie czy córce coś sie nalezy ??? jest tylko 1 dziecko
gość gość
cytuj link zgłoś
↑ ↓
(6 - 13)
32%
[29.01.11, 01:19]
gość
a co w przypadku gdy jeden z małzonków umiera drugi zaś sprzedaje mieszkanie czy córce coś sie nalezy ??? jest tylko 1 dziecko
To zależy czyją własnoscią było mieszkanie. Kto ma akt prawny. Jeżeli było wspólne po śmierci rodzica możesz wnieśc sprawę o stwierdzenie nabycia spadku jeżeli nie było testamentu. Jeżeli był testament należy ci się zachowek od spadkobiercy. Rozczenia 3 lata od śmierci Spadkodawcy. Jeżeli drugi małżonek był jego właścicielem to mógł sprzedać mieszkanie i w tej sytuacji nic ci się nie nalezy./np otrzymał je w spadku po rodzicach swoich/ to byloby jego własnym majatkiem.
Arim Arim
cytuj link zgłoś
Dodaj odpowiedź
 > Zaloguj się
Dodaj słowa kluczowe i zdjęcia
Odpowiedzi udzielają internauci, nie są one wypowiedziami ekspertów serwisu PrawoSOS.pl.